لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۵

نسخه – سوال از شما، پاسخ از ما‌ | هنوز نمی‌دانیم بهبودیافتگان از کرونا، دوباره به آن مبتلا می‌شوند


می‌توانید سوالات پزشکی خود را برای طرح با دکتر شیده رضایی برای صدای آمریکا به آدرس @sendvoa در تلگرام ما (کلیک کنید) بفرستید.

سوال |آیا اگر کسی این بیماری را بگیرد و خوب شود، احتمال هست دوباره به آن مبتلا شود؟​

پاسخ | دکتر شیده رضایی: بله، پاسخ به این سوأل، مشابه سایر پرسش ها درباره کرونا ویروس نوظهور و «کووید ۱۹» قطعی نیست. در حال حاضر، دانشمندان بر اساس سیر بیماری و بهبودی ۸۰ درصد از افراد مبتلا به «کووید۱۹»، اعتقاد دارند که سیستم ایمنی انسان، پس از مواجه شدن با کرونا ویروس نوظهور، پادتن یا آنتی بادی مخصوصی ترشح می کند که فرد را در مقابل ابتلا دوباره به این ویروس محافظت می کند.

با این همه روشن نیست که این مصونیت، تا چه زمانی ادامه دارد و تا امروز که حدود ۱۰۰ روز از عمر ویروس یا شناسایی آن توسط انسان می گذرد، درصد بسیار کمی از بیماران، پس از بهبودی دوباره مبتلا یا دچار یا عود بیماری شده اند.

نکته مثبت و امیدوار کننده ای که در مورد ایجاد مصونیت یا ایمنی «کووید ۱۹» مشخص شده، این است که سیستم دفاعی همه افراد سالمی که به ویروس آلوده می شوند، خصوصأ جوانان و نوجوانان، آنتی بادی یا پادتن علیه ویروس تولید می کند، و کیفیت پاسخ ایمنی فرد، ارتباطی با شدت و ضعف علائم ندارد.

سر آخر آن که، دانشمندان با تکیه بر شواهد پژوهشی در مورد سایر کروناویروس ها و نوع پادتن های ترشح شده، برآورد می کنند که افراد سالم پس از ابتلا و بهبودی از «کووید۱۹»، به مدت یک تا دوسال نسبت به کرونا ویروس نوظهور مصون هستند.

XS
SM
MD
LG