لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

نسخه – سوالات از شما، پاسخ از ما‌ | فریزکردن غذا یا مصرف قرص زینک ویروس کرونا را می‌کشد؟


هر هفته می‌توانید سوالات پزشکی خود را برای طرح با دکتر شیده رضایی برای صدای آمریکا به آدرس @sendvoa در تلگرام ما (کلیک کنید) بفرستید.

​

سوال فرهاد: آیا فریز کردن در فریزر خانگی باعث از بین رفتن ویروس جدید کرونا می‌شود؟

پاسخ: دانسته های علمی درباره کووید ۱۹ یا کرونا ویروس نوظهور محدود است. اما سازمان جهانی بهداشت، با اتکا به یافته های پژوهشی پیشین درباره مقاومت ویروس های مشابه، یعنی سارس و مرس، گفته است، این ویروس ها به سرما بسیار مقاوم هستند و در دمای بیست درجه سانتی گراد زیر صفر تا دو سال زنده می مانند. از آنجا که، اغلب فریزهای خانگی بین ۱۵ تا ۱۸ درجه زیر صفر هستند، پاسخ به سوال شما، با اطمینان نسبتأ زیاد منفی است.

لازم به ذکر است، کرونا ویروس ها نسبت به حرارت حساس هستند و در دمای پخت و پز معمولی که حدود ۷۰ درجه سانتی گراد است، پس از نیم ساعت از بین می روند. توصیه می شود برای اطمینان از سلامت و بهداشت مواد غذایی در دوره اپیدمی، از پخته شدن کامل خوراکی ها (خصوصأ گوشت و محصولات حیوانی) و حرارت دادن آنها تا ۷۰ درجه سانتی گراد اطمینان حاصل کنید.

سوال: ایا قرص زینک پلاس مصرفش برای جلوگیری از کرونا موثر است؟

پاسخ: تا این تاریخ، هیچ بررسی علمی یا پژوهش پزشکی، اثربخشی قرص زینک پلاس را در درمان کرونا ویروس ها، از جمله کووید ۱۹ ثابت نکرده است. زینک یا روی، یکی از عناصر معدنی ضروری برای فعالیت های حیاتی و واکنش های سیتم ایمنی است. چنانچه فردی به دلایل ناشناخته یا به دلیل بیماری زمینه ای، دجار کمبود روی باشد، سیستم ایمنی او ضعیف می شود و باید با قرص یا سایر شکل های دارویی حاوی زینک، درمان شود. اما در فرد سالم یا کسی که کمبود روی ندارد، تجویز قرص زینک کاملا بیفایده است.

XS
SM
MD
LG