لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

نسخه – سوال از شما، پاسخ از ما‌ | از دست‌دادن حس بویایی و چشایی از علایم ابتلا به کرونا است


می‌توانید سوالات پزشکی خود را برای طرح با دکتر شیده رضایی برای صدای آمریکا به آدرس @sendvoa در تلگرام ما (کلیک کنید) بفرستید.

سوال | تقریبا یک هفته ای میشه که کلا حس چشایی و بویایی خودمو از دست دادم. نه بویی رو حس میکنم نه طعم و مزه غذا. دلیلش چیست؟ آیا از علایم کرونا است؟​

پاسخ | دکتر شیده رضایی: بله، پاسخ سوأل شما مثبت است. آکادمی متخصصان گوش و حلق و بینی و جراحان سر و گردن در آمریکا و بریتانیا، روز گذشته اعلام کردند، کاهش یا از دست رفتن حس بویایی و چشایی، باید به نشانه های مهم و ابزار تشخیص و غربالگری «کووید ۱۹» افزوده شود. آنها تأکید می کنند، کسانی که به طور ناگهانی دچار کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی می شوند، حتی بدون هیچ علامت دیگری، باید بدون اتلاف وقت قرنطینه خانگی شوند و از حضور در اجتماعات پرهیز کنند.

این دو گروه تخصصی، که از اعتباربین المللی زیادی برخوردار هستند، می گویند توجه به این نشانه ها و مبنا قرار دادن آن برای قرنطینه و جداسازی ابتدایی افراد، یعنی در دوره ای که افراد به ظن بیمار بودن، منتظر دریافت آزمایش هایشان هستند، گام بزرگ و خارق العاده ای برای سرعت بخشیدن به عملیات کنترل همه گیری و کاهش انتشار بیماری شود.

XS
SM
MD
LG