لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

با وجود افزایش قیمت نفت؛ عربستان همچنان ارزان فروش است


عربستان سعودی به مشتریان آسیائی نفت خود تخفیف می‌دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

در حالیکه قیمت جهانی نفت پس از ماه ها افت، افزایش قابل توجهی را طی دو هفته به خود دیده است، شرکت نفت دولتی عربستان همچنان نفت خود را با تخفیف ویژه به مشتریان آسیایی خود می‌فروشد.

پس از افت شدید قیمت در بازارهای نفتی، که در شش سال گذشته بی‌سابقه بود، بهای نفت طی دو هفته گذشته بیشترین درصد افزایش را در ۱۷ سال گذشته داشت. در همین حال شرکت نفتی دولتی آرامکو عربستان سعودی، به تازگی با ارائه تخفیف بیشتر، نفت خود را به مشتریان آسیائی با پایین‌ترین قیمت در ۱۴ سال گذشته به فروش رسانده است.

طی دو هفته گذشته ۱۸ درصد بر قیمت نفت برنت دریای شمال افزوده شد، که چنین جهشی در عرض دو هفته، از سال ۱۹۹۸ میلادی تا کنون بی‌سابقه بود. قیمت نفت غرب تگزاس نیز در بازار نفت نیویورک طی هفته گذشته بیش از هفت درصد بالا رفت.

تحلیلگران دلیل افزایش قیمت نفت را گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کاهش شدید تولید نفت از سنگ‌های نفت‌زا، افزایش مصرف به علت پائین بودن قیمت نفت و کاهش سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگی مانند بی پی و شل در صنعت نفت عنوان کرده‌اند.

سقوط قیمت نفت طی ماههای گذشته باعث شد تا شرکت‌های نفتی حدود ۳۰ هزار نفر از کارگران خود را اخراج کنند و برخی پروژه‌های خود را متوقف یا آنها را به تأخیر بیاندازند.

نیل ادکینسون، اقتصاددان ارشد در این باره گفت: «تردیدی نیست که نفت ارزان تأثیر مهمی بر رشد اقتصادی کشورهای وارد کننده نفت مانند هند و چین خواهد داشت. قیمت پائین نفت همچنین باعث افزایش شدید تقاضا در بازارهای نفتی جهان خواهد شد.»

با وجود افزایش قیمت نفت در در دوهفته اخیر، در عربستان سعودی، شرکت نفتی دولتی آرامکو قیمت نفت خود را برای مشتریان آسیائی‌اش ۹۰ سنت کاهش داد و آنرا به پائین‌ترین سطح خود در ۱۴ سال گذشته رساند. قیمت نفت آرامکو اکنون دو دلار و نیم از قیمت شاخص نفت کشورهای صادر کننده حوزه خلیج فارس کمتر است. تحلیلگران دلیل کاهش قیمت نفت آرامکو را گسترش بازار فروش و حفظ بازارهای آسیائی به ویژه چین عنوان کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG