لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

تعدیل نیرو در شرکت‌های نفتی بزرگ به دنبال کاهش قیمت نفت


به گزارش خبرگزاری فرانسه بحران کاهش قیمت نفت، شرکت‌های بزرگ نفتی را هم به درد سر انداخته است، طوری که دو شرکت بزرگ نفتی بریتانیایی که در دریای شمال این کشور کار استخراج را به عهده دارند، تصمیم به تعدیل نیرو گرفته‌اند.

نام دریای شمال معمولا به عنوان پسوند نفت برنت به کار برده می‌شود، و حالا سقوط ارزش این طلای سیاه، غول‌های بزرگ نفتی بریتیش پترولیوم (بی.پی) و همینطور کونوکو فیلیپس را مجبور کرده است تا در اقدامی مشابه با رقیبانشان و به منظور کاهش هزینه‌ها در گرانترین منطقه اکتشافی جهان، در مجموع بیش از ۵۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج کنند.

هر چند این تعدیل نیرو برای شرکت بزرگی مانند بی.پی با هزاران کارمند، چندان چشمگیر به نظر نمی‌رسد، اما در موقعیت حساس سیاسی بریتانیا، که بحث در مورد استقلال اسکاتلند، همچنان ادامه دارد و نیز انتخابات پارلمانی که در پیش است، شاید بحران‌ساز شود.

شرکت بی‌پی می‌گوید ۲۰۰ نفر از این نیروها، کارمند بخش اداری و ۱۰۰ نفر دیگر پیمانکار این شرکت بودند، که از قبل این شرکت در جهت سبک سازی خود خبر تعدیل آنها را اعلام کرده بود. کونوکو فیلیپس هم ۲۳۰ نفر از نیروهایش را تعدیل می‌کند.

دن جکسون مشاور صنعت نفت معتقد است که دوران تغییر فرا رسیده است و می‌گوید «فکر می‌کنم زمان پرچالشی در این صنعت است. معتقدم که این صنعت دوره تغییرات را طی می‌کند. کاهش قیمت نفت هم آخرین ضربه‌ای بود به پیکره این صنعت، که در دو سال گذشته به صورت قابل ملاحظه‌ای وارد شده است.»

شرکت‌های رویال داچ شل و شورون هم سال گذشته نیروهای خود را در دریای شمال کاهش دادند.

بهای نفت طی شش ماه گذشته، نزدیک به ۶۰ درصد سقوط کرده است.

نفت برنت دریای شمال تقریبا حدود ۴۹ دلار در هر بشکه معامله می‌شود. قیمتی که در خرداد ماه گذشته حدود ۱۱۵ دلار بود.

بخش نفت و گاز دریای شمال در بریتانیا، بیش از ۴۰۰ هزار نیروی کاری دارد و دولت بریتانیا رقمی معادل ۲۰۰ میلیون پوند مالیات از این شرکت‌ها دریافت می‌کند؛ عددی که نقش بسزایی در اقتصاد بریتانیا دارد.

تعداد چاه‌های نفت حفاری شده در بخش بریتانیایی دریای شمال سال گذشته به کمترین میزان خود در ۱۵ سال گذشته رسید.

XS
SM
MD
LG