لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

پیش‌بینی اقتصاددان بانک «چیس» از افزایش تدریجی قیمت نفت


بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در یک مصاحبه تلویزیونی گفت در نیمه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی، عرضه نفت در بازارهای جهانی روزانه ۲ میلیون بشکه بیش از میزان تقاضا خواهد بود، که تأثیری منفی بر قیمت نفت خواهد داشت.

در پی کاهش نزدیک به ۹ درصدی قیمت نفت در روز چهارشنبه، جیم گلاسمن اقتصاددان ارشد بانک «چیس» (Chase) با بیان این که قیمت نفت به پائین‌ترین سطح خود رسیده است، گفت «اکنون انتظار می‌رود که قیمت نفت به تدریج افزایش یابد و به بشکه‌ای ۷۵ دلار برسد.»

آقای زنگنه با تاکید بر عرضه بیش از تقاضای نفت در بازارهای جهانی، از تصمیم اخیر اوپک در نشست ۲۷ نوامبر ۲۰۱۴ (ششم آذر ۹۳) انتقاد کرد، که علیرغم عرضه بیش از تقاضا در بازارهای جهانی، سطح تولید خود را ثابت نگه داشته است.

در حالی که ایران به تصمیم اکثریت اعضای اوپک برای عدم کاهش تولید نفت رضایت داد، اما این تصمیم در راستای منافغ ایران نبود.

وزیر نفت ایران یک روز پس از اجلاس اوپک گفت که در متقاعد کردن اعضا برای کاهش سطح تولید، نهایت سعی خود را می کند. به گفته زنگنه از آنجا که اعضای اوپک در مورد کاهش سطح تولید اتفاق نظر نداشتند، و رأی باید به اتفاق آراء گرفته می شد، لذا تصمیمی اتخاذ نشد، و تصیم قبلی همچنان به اجرا گذاشته شد.

وزیر نفت ایران همچنین گفت چنانچه تحریم ها برداشته شود، شرکت های بزرگ نفتی خارجی در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری خواهند کرد. او گفت که بی صبرانه در انتظار لغو تحریم های غرب است.

XS
SM
MD
LG