لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

رقابت تولیدکنندگان نفت با یکدیگر برای کنترل بازار نفت


Oil Prices
Oil Prices

برخی تحلیلگران کاهش شدید قیمت نفت خام را ناشی از عرضه و تقاضا می دانند. دامینیک هیوود تحلیلگر اسپکتز انرژی می گوید: "افزایش تولید نفت ایالات متحده بویژه استحصال نفت از سنگ های نفت زا در سال ۲۰۱۴ یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.»

بدنبال کاهش قیمت نفت، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، معمولا تولید نفت خود را کاهش می دهد. ولی اوپک این بار تصمیم گرفت تولید خود را در همان حد ۳۰ میلیون بشکه در روز نگاه دارد. هدف این کار بیرون راندن تولید کنندگان نفتی است که تولید برایشان گران تمام می شود.

دامینیک هیوود: "اوپک تولید کننده ای با هزینه کم است. و اگر هزینه تولیدتان کم باشد نباید تولید خود را کاهش دهید. تولید کنندگان با هزینه زیاد باید تولیدشان را کم کنند. مانند تولید کنندگان نفت از سنگ های نفت زا در ایالات متحده.»

در حالی که شمار تولید کنندگان نفت در جهان افزایش می یابد اوپک تلاش می کند قیمت نفت را کنترل کند.

ابیشک دشپنده تحلیلگر بانک سرمایه گذاری نتیکسیز: "کشورهای عضو اوپک تلاش می کنند تولید کنندگان غیر عضو مانند ایالات متحده و روسیه را که تقریبا به اندازه عربستان سعودی تولید دارند بسنجند."

شرکت نفتی بی پی ۳۰۰ نفر را در عملیات نفتی دریای شمال بیکار کرده است. میزان استحصال نفت از شن های نفت زا در ایالات متحده کاهش یافته. و تحلیلگران می گویند کاهش بهای نفت موجب کاهش استحصال نفت از شن های نفت زا در کانادا خواهد شد.

دامینیک هیوود می گوید: "بیشتر این پروژه ها بر اساس بشکه ای ۹۰ تا ۱۱۰ دلار بود . ولی چنین روندی دیگر وجود ندارد."

بودجه دولت ایران نیز بر اساس بشکه ای ۱۰۰ دلار است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید ایران می تواند کاهش قیمت نفت را تحمل کند. به نظر می رسد ایران عربستان سعودی را مقصر می داند.

تحلیلگران پیش بینی می کنند قیمت نفت در سال میلادی جاری افزایش نیابد که به نفع مصرف کنندگان ولی به ضرر تولید کنندگان نفتی است.

XS
SM
MD
LG