لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

بازار بورس تهران در پی سقوط شاخص‌ها به تنش کشیده شد


ادامه سقوط شاخص بورس موجب شد تا بازار بورس تهران در روز چهارشنبه برای ساعاتی به تشنج کشیده شود.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، دلیل ناآرامی در بورس را تداوم سقوط شاخص‌ها و اعتراض سهامداران و سرمایه گذاران به وضعیت بازار بورس عنوان کرده است.

به نوشته ایلنا، برخی از سهامداران به وضعیت اقتصادی و ادامه سقوط ارزش سهام اعتراض کردند و از دولت خواستند تصمیمی برای حل این بحران اتخاذ کند. این اعتراض‌ها موجب شد تالار بورس برای مدتی دچار تنش شود.

از ابتدای سال جاری تاکنون، بورس تهران حدود ۱۴ هزار واحد از ارزش خود را از دست داده و از ۷۹ هزار واحد، به حدود ۶۵ هزار واحد رسیده است.

ریزش قیمت‌ها و عقبگرد شاخص‌ها در بازار بورس موجب شده سطح شاخص کل این بازار به وضعیت ۱۵ ماه پیش بازگردد و این، یعنی این که میانگین بازدهی کل بازار طی این مدت عملا صفر بوده است.

در پی انتشار خبر تشنج در بازار بورس تهران، وبسایت سحام نیوز، که اخبار منتقدان حکومت ایران را پوشش می‌دهد، از حضور ماموران امنیتی در خیابان‌های اطراف ساختمان بورس و به خشونت کشیده شدن تجمع سهامداران معترض خبر داد.

کارشناسان اقتصادی ابهام در فضای اقتصادی ایران، به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای و تداوم سقوط قیمت نفت را از عوامل سقوط شاخص بورس در ایران می‌دانند.

فریدون خاوند، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ابهام‌های موجود در اقتصاد ایران، از جمله وضعیت قیمت جهانی نفت و قیمت در نظر گرفته شده برای آن در بودجه سال آینده کشور، توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، و نیز بسته سیاست‌های اقتصادی ایران که هنوز وضعیت آن مشخص نشده است، بر وضعیت بازارهای اقتصادی ایران تاثیر مستقیم می‌گذارند.»

به گفته آقای خاوند، برای فعالان اقتصادی و سهامداران بورس در ایران روشن نیست که با سقوط قیمت نفت، دولت قصد دارد کمبود درآمدهای خود را از چه محلی جبران کند؛ از محل افزایش مالیات‌ها، یا از طریقی دیگر.

حامد قاسمی کارشناس بورس نیز در گفت و گو با ایلنا، مهمترین علت ریزش روزانه شاخص بورس را شایعات جدیدی در مورد وضعیت اقتصادی و تصمیمات اقتصادی دولت عنوان کرد که مهمترین آنها شایعه بسته شدن بودجه روی نفت ۴۰ دلاری و معلوم نبودن وضعیت مذاکرات هسته‌ای است.

به گزارش ایسنا در پی ناآرامی در سالن بورس تهران، مدیران بورس با برخی سهامداران جلسه برگزار کردند.

در این جلسه سهامداران سقوط ارزش سهام را منطقی ندانسته و خواستار پیگیری از سوی مسئولان شدند.

خواجه نصیر مدیر نظارت بر بورس در این جلسه بخشی از مشکلات بازار سرمایه را مربوط به شرایط اقتصادی کشور دانست به طوری که کاهش قیمت نفت و کمبود نقدینگی باعث رکود بورس تهران شده است.

قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس نیز گفت: «فضای کسب و کار و مشکلات اقتصادی باعث افت بورس شده و برخی عوامل از دست ما خارج شده است».

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد چاپ تهران، ارزش بازار بورس در این ۱۵ ماه از ۱۴۷ میلیارد دلار به ۹۳ میلیارد دلار رسیده است؛ یعنی ارزش سرمایه این بازار، ۵۴ میلیارد دلار کاهش داشته است.

XS
SM
MD
LG