لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

دبیرکل اوپک: قیمت نفت به‌زودی افزایش خواهد یافت


عبدالله بدری دبیرکل دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک
عبدالله بدری دبیرکل دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک

دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، گفت قیمت نفت به پائین ترین سطح خود رسیده است، اما به‌زودی افزایش خواهد یافت و حتی هشدار داد ممکن است حتی به بشکه‌ای ۲۰۰ دلار برسد.

عبدالله بدری در حاشیه کنفرانس موسسه سلطنتی چاتوم هاوس لندن، به خبرگزاری رویترز گفت «اکنون قیمت نفت در حوالی ۴۵ تا ۵۰ دلار است، و به اعتقاد من در پائین‌ترين سطح خود قرار گرفته، و ما بزودی شاهد افزایش قیمت نفت خواهیم بود.»

دبیرکل اوپک همچنین گفت در سال ۲۰۰۸ میلادی عدم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت باعث شد تا قیمت هر بشکه نفت به ۱۴۷ دلار برسد و در ادامه هشدار داد چنانچه سرمایه‌گذاری کافی در صنعت نفت به‌عمل نیاید، قیمت‌ها احتمالاً به بشکه‌ای ۲۰۰ دلار خواهد رسید.

سقوط قیمت نفت بسیاری از پروژه‌های نفتی را متوقف کرده و یا به تأخیر انداخته است.

در همین زمینه، درعربستان سعودی، خالد فالح مدیر عامل شرکت نفتی دولتی آرامکو، می‌گوید علیرغم سقوط قیمت‌ها، ریاض همچنان در صنعت نفت و بالابردن ظرفیت تولید سرمایه‌گذاری می‌کند.

آقای فالح روز سه‌شنبه در کنفرانسی در ریاض در جمع مقامات بلندپایه سعودی و صاحبان مشاغل عمده گفت که قیمت نفت بیش از اندازه پائین رفته است و ما در انتظار آن هستیم که عرضه و تقاضا سرانجام از سقوط قیمت نفت جلوگیری کرده و آن را متعادل سازد.

وی در ادامه افزود «عربستان میلیاردها دلار خرج بالابردن ظرفیت تولید نفت خود کرده است، تا در صورت بالا رفتن تقاضا، بتواند نیاز نفتی جهانی را برآورده کند. این سیاستی است که عربستان سعودی همواره از آن پیروی کرده است.»

قیمت نفت بر اثر عرضه بیش از تقاضا از ماه ژوئن سال گذشته تا کنون ۶۰ درصد کاهش يافته و به بشکه‌ای کمتر از ۴۹ دلار رسيده است. اما با وجود سقوط نفت، وزیران نفت ۱۲ کشور عضو اوپک در اجلاس ماه نوامبر سال گذشته تصمیم گرفتند تا سطح تولید خود را کاهش ندهند.

علدالله بدری در حمایت از تصمیم اوپک گفت کاهش صادرات، میزان ذخائر نفتی در کشورهای صادر کننده را بالا خواهد برد و منجر به عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت گرديده و در درازمدت باعث کمبود عرضه نفت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG