لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

زلینسکی ۹ سفیر اوکراین را در یک روز برکنار کرد


ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین

رئیس‌جمهوری اوکراین روز شنبه شماری از دیپلمات‌های ارشد آن کشور، از جمله سفیر اوکراین در آلمان، را برکنار کرد.

بنا بر اعلام تارنمای ریاست‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلینسکی روز شنبه سفیران اوکراین در آلمان، هند، جمهوری چک، نروژ، مجارستان، بنگلادش، مالدیو، نپال، و سریلانکا را برکنار کرد. در این تارنما هیچ دلیلی برای این اقدام ارائه نشده است.

زلینسکی از دیپلمات‌های اوکراینی خواسته است که تلاش‌های خود برای جلب پشتیبانی بین‌المللی و کمک‌های نظامی به اوکراین را با هدف مقابله با تهاجم روسیه، افزایش دهند.

اوکراین با آلمان، که بزرگترین اقتصاد اروپا محسوب می‌شود و در عین حال به شدت به منابع انرژی روسیه متکی است، روابط بسیار حساسی دارد.

آندری ملنیک، سفیر برکنار شده اوکراین در آلمان، اواخر سال ۱۳۹۳ توسط رئیس جمهوری پیشین اوکراین به عنوان سفیر آن کشور در آلمان منصوب شده بود. ملنیک که از جمله دیپلمات‌های سرشناس در برلین محسوب می‌شود، مرتباً در گفت‌وشنود‌های صریح در رسانه‌های اجتماعی حضور دارد و سیاستمداران و روشنفکرانی را که مخالف ارائه تسلیحات به اوکراین برای مبارزه با تهاجم روسیه هستند به عنوان «مماشات‌کنندگان» معرفی می‌کند.

زمانی که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در پذیرش دعوت زلینسکی برای بازدید از کی‌یف تعلل کرد، ملنیک صدراعظم آلمان را به باد انتقاد گرفت.

اوکراین و آلمان در حال حاضر بر سر یک توربین ساخت آلمان که در کانادا تحت تعمیر و نگهداری است، اختلاف‌نظر دارند. آلمان از کانادا خواسته است که این توربین را به شرکت روسی گازپروم بازگرداند تا آن شرکت به اروپا گاز پمپاژ کند. اما اوکراین ارسال این توربین به روسیه را نقض تحریم‌های اعمال‌شده علیه مسکو دانسته و درخواست کرده است که کانادا این توربین را نزد خود نگه دارد.

روسیه اوایل اسفند ماه گذشته تهاجم نظامی خود به اوکراین را آغاز کرد. دیری نگذشت که جنگ در اوکراین به یک بحران انسانی و پناهجویی عظیم در مقیاس جهانی منجر شد؛ بحرانی که همچنان رو به وخامت است و نمی‌توان پایانی را بر آن متصور بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG