لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۵

آمریکا از یک بسته کمکی جدید به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار به اوکراین رونمایی کرد


تصویری از سامانه موشکی پیشرفته با تحرک بالا ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
تصویری از سامانه موشکی پیشرفته با تحرک بالا ساخت ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

ایالات متحده به منظور کمک به نیروهای اوکراینی جهت هدف قرار دادن، مختل کردن و از بین بردن توانایی روسیه برای ادامه جنگ در منطقه دونباس و فراتر از آن، کمک‌های بیشتری در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

مقامات آمریکایی روز جمعه از یک بسته کمکی جدید به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار رونمایی کردند که شامل چهار سامانه موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا و مهمات توپخانه‌ای با قابلیت دقیق است.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت:« سلاح‌های جدید دقیق هستند و واشنگتن انتظار دارد کمک زیادی به اوکراینی‌ها در جنگ برابر روسیه بکنند.»

اعلام خبر کمک‌های دفاعی بیشتر به اوکراین تنها چند روز پس از تصرف کامل شهر لیسچانسک و استان لوهانسک توسط روسیه می‌آید.

طبق ارزیابی‌های اطلاعاتی کشورهای غربی، نیروهای ارتش روسیه در حال آماده‌سازی برای تصرف کامل استان دونتسک هستند.

دستگاه اطلاعات ارتش بریتانیا روز جمعه اعلام کرد:«تمرکز تجهیزات روسیه به سوی شهر سیورسک در ٨ کیلومتری غرب موقعیت کنونی خط مقدم سربازان روس است.»

اما مقامات آمریکایی همچنان موفقیت‌های روسیه را تدریجی و «بسیار هزینه‌بردار» می‌خوانند.

همزمان، تهاجم روسیه به اوکراین در صدر موضوعات مورد بحث میان آنتونی بلینکن و همتایانش در نشست گروه ٢٠ اقتصاد بزرگ جهان در اندونزی قرار دارد.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ارائه کمک‌های امنیتی و انسان‌دوستانه بیشتر به اوکراین همزمان با تداوم جنگ توجیه‌ناپذیر و بی‌دلیل روسیه و تامین امنیت غذای جهان به دنبال حملات عامدانه ارتش پوتین به بخش کشاورزی اوکراین، از موضوعات مهم مورد بحث در دیدار روز جمعه بلینکن و همتایانش از سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا بود.

XS
SM
MD
LG