لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

استعفای بوریس جانسون و حمایت بریتانیا از اوکراین؛ زلنسکی: او قهرمان ما بود


تصویر بوریس جانسون، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا بر نشریه گاردین.
تصویر بوریس جانسون، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا بر نشریه گاردین.

بخش انگلیسی صدای آمریکا- بوریس جانسون، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا، یکی از سرسخت ترین حامیان غرب در دفاع از اوکراین مقابل روسیه بوده است. پرسشی که بسیاری از کارشناسان سیاسی این روزها مطرح می‌کنند این است که آیا استعفای او باعث تغییر سیاست بریتانیا در این رابطه خواهد شد؟

جانسون از جمله نخستین رهبران غربی بود که پس از تهاجم روسیه به کی‌یف سفر کرد و چند روز پس از خروج نیروهای روسی از حومه شهر، در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به خیابان‌های پایتخت رفت.

این دو نفر پیوند نزدیکی برقرار کرده‌اند و مرتب در قالب پیام‌های عمومی یکدیگر را تحسین می‌کنند. زلنسکی در هفته‌های اخیر از تمایل خود برای ماندن جانسون در سمتش گفته است.

بوریس جانسون در سخنرانی استعفای خود در روز پنجشنبه به اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: «اجازه دهید به مردم اوکراین بگویم که می‌دانم که ما در بریتانیا تا زمانی که لازم باشد به حمایت از مبارزه شما برای آزادی ادامه خواهیم داد.»

او بلافاصله پس از استعفا، تلفنی با زلنسکی صحبت کرد و بر حمایت بریتانیا تأکید کرد.

به گفته مقامات دولتی، او این مکالمه را با گفتن «تو یک قهرمان هستی، همه تو را دوست دارند» به پایان رساند.

آقای زلنسکی از استعفای بوریس جانسون ابراز تأسف کرده است.

زلنسکی در ویدئویی که عصر پنجشنبه ضبط شده است نقش بریتانیا در حفاظت از آزادی را «جهانی» خواند و گفت: «هرچند این بازتابی از رویکرد جامعه بریتانیا است، اما رهبری و شخصیت رهبران [کشورها] همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به خصوص در دورانی که روسیه از طریق کشور ما، جنگی تمام عیار علیه اروپا راه انداخته است. بنابراین، جای تعجب نیست که اوکراینی‌ها به بوریس احساس دین ‌کنند.»

بسیاری از اوکراینی‌ها با رئیس جمهور خود در این رابطه هم‌نظر هستند.

از طرفی، بریتانیا پس از آمریکا، بالاترین کمک‌های نظامی به اوکراین را داشته است و موشک‌های ضد تانک، سیستم‌های موشکی، توپخانه و به تازگی نیز سیستم پرتاب موشک چندگانه پیشرفته به این کشور ارسال کرده است. در عین حال، صدها سرباز اوکراینی در بریتانیا آموزش می‌بینند.

در مجموع، جانسون ۲.۸ میلیارد دلار کمک نظامی در کنار ۱.۸ میلیارد دلار کمک بشردوستانه و اقتصادی بریتانیا به اوکراین را تعهد کرده است.

آیا استعفای او تغییری در میزان حمایت بریتانیا از اوکراین خواهد داد؟ جان کمپفنر، مدیر اجرایی «ابتکار بریتانیا در جهان» در «چتم هاوس» لندن، این موضوع را بعید می‌داند.

او به صدای آمریکا گفت: «من تصور می‌کنم هرکسی که به جای جانسون بیاید، این سیاست را تا حد زیادی ادامه خواهد داد. نه تنها به این دلیل که از رویکرد هر کشور دیگری موفق‌تر‌ بوده است، بلکه در داخل نیز محبوبیت دارد.»

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، که خود یکی از رقبای احتمالی برای در دست گرفتن سمت نخست‌وزیری است تأکید کرده است که کمک به اوکراین از حمایت‌ چند‌حزبی برخوردار است.

مسکو از استعفای بوریس جانسون استقبال کرده است. یک سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است که نتیجه اخلاقی این ماجرا این است که «به دنبال نابودی روسیه نباشید.»

XS
SM
MD
LG