لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

بلینکن از عدم بی‌طرفی چین در جنگ اوکراین انتقاد کرد


دیدار آنتونی بلینکن و وانگ یی، وزیران خارجه آمریکا و چین، در حاشیه نشست گروه ٢٠ در جزیره بالی، اندونزی. ٩ ژوئیه ٢٠٢٢
دیدار آنتونی بلینکن و وانگ یی، وزیران خارجه آمریکا و چین، در حاشیه نشست گروه ٢٠ در جزیره بالی، اندونزی. ٩ ژوئیه ٢٠٢٢

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه گفت که طی بیش از پنج ساعت دیدار با وانگ یی، وزیر خارجه چین، تهاجم روسیه به اوکراین و نگرانی‌های واشنگتن درباره همسویی پکن با مسکو را به بحث گذاشته است.

روسای دستگاه‌های دیپلماسی آمریکا و چین، این دیدار را که در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ٢٠ انجام شد، «صادقانه» توصیف کردند.

بلینکن گفت حمایت چین از روسیه در سازمان ملل متحد و تقویت «تبلیغات روسیه» از سوی این کشور حاکی از عدم بی‌طرفی پکن در ارتباط با جنگ اوکراین است.

اندکی پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، پکن و مسکو شراکت «بدون محدودیت» خود را اعلام کردند اگرچه مقامات آمریکایی می‌گویند به نظر نمی‌رسد چین تحریم‌های سخت تحت رهبری آمریکا را دور زده و یا تجهیزات نظامی در اختیار روسیه قرار داده باشد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی پیرامون خودداری‌ از دیدار رو در رو با همتای روسیه‌ای خود گفت به باور او مسکو در این مقطع زمانی هیچ نشانه‌ای جهت مشارکت در یک دیپلماسی معنادار از خود نشان نداده است.

بلینکن در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم باز ماندن کانال‌های ارتباطی میان واشنگتن و پکن تاکید کرد.

وزیر خارجه چین نیز به همتای آمریکایی‌اش گفت مسیر روابط پکن و واشنگتن به دلیل درک آمریکا از کشورش با خطر به «بیراهه رفتن» مواجه است.

طبق بیانیه وزارت خارجه چین که پس از دیدار وانگ یی و بلینکن منتشر شد، دیپلمات ارشد پکن گفته است به باور بسیاری ایالات متحده از مشکل «چین‌هراسی» رنج می‌برد.

وزیر خارجه چین همچنین خواستار لغو فوری تعرفه‌های اضافی وضع‌شده بر کالاهای چینی و توقف تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه شرکت‌های چینی شده است.

او در ارتباط با تایوان نیز گفته است که واشنگتن باید در گفتار و عمل محتاط باشد و پیام‌های اشتباه به نیروهای طرفدار «استقلال تایوان» نفرستد.

ایالات متحده چین را رقیب راهبردی اصلی خود می‌داند و نگران است چین نیز به تقلید از حمله روسیه به اوکراین، به جزیره دموکراتیک و خودمختار تایوان تهاجم کند.

با این وجود، آمریکا و چین به عنوان دو ابرقدرت اقتصادی جهان همچنان شرکای تجاری اصلی یکدیگر هستند و بایدن در حال بررسی لغو تعرفه بر روی برخی از کالاهای چینی به منظور کنترل تورم تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در نوامبر سال جاری است.

XS
SM
MD
LG