لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

نقش رأی اولی‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا


خانواده‌های کودکانی که در تیراندازی در دبستان راب کشته شده‌اند، در آستانه انتخابات میان‌ دوره‌ای نمونه برگه رأی را بررسی می‌کنند – یووالدی، تگزاس، ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲
خانواده‌های کودکانی که در تیراندازی در دبستان راب کشته شده‌اند، در آستانه انتخابات میان‌ دوره‌ای نمونه برگه رأی را بررسی می‌کنند – یووالدی، تگزاس، ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در انتخابات امسال کنگره آمریکا که در آن میلیون‌ها رأی ‌دهنده می‌توانند برای اولین بار رأی دهند، سرنوشت هر دو مجلس سنا و نمایندگان ایالات متحده و همچنین مجالس ایالتی، فرمانداری‌ها، و دیگر مقامات در سطح ایالتی رقم خواهد خورد.

رأی‌دهندگان همچنین در مورد انواع همه پرسی در سطح ایالت، مانند اصلاحیه پیشنهادی در قانون اساسی ایالتی در کالیفرنیا که حق سقط جنین را برای زنان تضمین می‌کند، تصمیم خواهند گرفت.

این پیشنهاد پاسخ مستقیمی به تصمیم دیوان عالی در اوایل سال جاری مبنی بر لغو حمایت‌های قانونی از حق سقط جنین در سطح کشور است، موضوعی که ذهن بسیاری از آمریکایی‌هایی را که تا یک هفته دیگر به پای صندوق‌های رأی می‌روند، به خود مشغول کرده است.

  • فعالیت در سطح محلی

نیتان آویلار، ساکن شهر مرسد کالیفرنیا، امسال برای اولین بار فرصت رأی دادن در یک انتخابات فدرال را خواهد داشت. این نوازنده ۱۸ ساله و سازمان‌دهنده جوانان قصد دارد از این فرصت استفاده کند و رأیش را به صندوق بیاندازد. او می‌گوید امیدوار است که رأی او به حرکت جامعه و کشورش به سمت آینده‌ای که مورد نظر او است کمک کند.

آویلار که تازه دیپلمش را گرفته، پیشتر در تلاشی موفقیت آمیز شورای شهر مرسد را متقاعد کرده بود تا سیاست مسکن مقرون به صرفه جدید را اتخاذ کند؛ و از آن موقع در سیاست محلی فعال شد. او که اکنون با گروه کنشگری «پاور کالیفرنیا» همکاری می‌کند، به ثبت نام دیگر رأی دهندگان جوان و متقاعد کردن آنها برای حضور در انتخابات هشتم نوامبر کمک می‌کند.

آویلار به صدای آمریکا گفت یکی از انگیزه‌های قوی برای رأی دهندگان جوان این است که می‌خواهند شاهد کثرت گرایی بیشتری در میان مقامات منتخب باشند. نسل زد – یعنی آمریکایی‌هایی که بین سال‌های ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۱۰ به دنیا آمده‌اند، متنوع‌ترین نسل در تاریخ ایالات متحده هستند، ولی بازتاب این تنوع را در ساختار رهبری سیاسی، چه در سطح محلی و چه در سطح فدرال، نمی‌بینند.

او همچنین گفت که تصمیم دیوان عالی کشور برای لغو حکم پیشین خود در مورد حق سقط جنین، موسوم به پرونده «رو علیه وِید»، یکی از انگیزه‌های اصلی بوده است.

  • دیدگاه‌های محافظه‌کارانه

اما مواضع و خواست‌های این نسل لزوماً یکپارچه و همگام با حزب دموکرات نیست. پژوهش مرکز اطلاعات و تحقیقات دانشگاه تافتز در زمینه یادگیری و مشارکت مدنی نشان می‌دهد که از هر سه رأی‌دهنده در گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، یک نفر باورهای محافظه ‌کارانه دارد و بیشتر با حزب جمهوری‌خواه همسو است.

یکی از این جوانان زک باودر، دانشجوی کالج هیلزدیل در میشیگان، است. باودر رئیس سازمان سازمان محافظه‌کار ملی موسوم به «جوانان آمریکا برای آزادی» است. او در ایمیلی به صدای آمریکا گفت که با همراهان محافظه‌کاران همکارش فهرست بلندبالایی از مسائلی دارند که آنها را به پای صندوق‌های رأی کشانده است. یکی از این مسائل، ممنوعیت سقط جنین از سوی دیوان عالی کشور است که بسیاری از آنها از محدود کردن یا ممنوعیت آن حمایت می‌کنند. مسائل دیگر برای محافظه ‌کاران جوان «روند مهاجرت به ایالات متحده و تلاش‌ها برای سازگاری با تراجنسیتی‌های آمریکا است.»

بادر موضوعاتی مانند تصویب قوانین محافظت از حق حیات (ممنوعیت سقط جنین)، بسته شدن مرزها به روی مهاجران، تضمین صحت انتخابات، پایان محدودیت‌های مرتبط با کووید، و موضوعات مربوط به حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را از جمله مشوق‌های خود و «بیشتر محافظه‌کاران جوان» برای رأی دادن برشمرد.

باودر گفت که محافظه ‌کاران جوان همفکر او همچنین می‌خواهند شاهد پایان یافتن «جنگ‌های بی‌پایانی که هیچ ربطی به امنیت آمریکا ندارند» و «تخریب فرهنگی کشور در چند دهه گذشته» باشند. او می‌گوید در میان همگروه‌هایش تمایل بیشتری به شرکت در این انتخابات میان ‌دوره‌ای نسبت به سال ۲۰۱۸ می‌بیند، چون «به عقیده من، نسل من کم‌ کم دارد متوجه می‌شود که می‌تواند در گفتگو در جناح محافظه کار تفاوتی ایجاد کند.»

حضور رأی دهندگان جوان و پرانرژی در این انتخابات غیرقابل انکار است، اما معلوم نیست که این شور و شوق چقدر عمیق است. معمولاً رأی دهندگان جوان‌تر به اندازه نسل‌های قدیمی‌تر رأی نمی‌دهند، آن هم در سالی مثل امسال که انتخابات ریاست جمهوری برگزار نمی‌شود تا توجه مردم را جلب کند.

میندی رومرو، مدیر مرکز دموکراسی فراگیر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، به صدای آمریکا گفت: «واقعیتِ سخت این است که میزان مشارکت جوانان – اگر فقط ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ها را در نظر بگیریم – بسیار کمتر از گروه‌های سنی بالاتر، به ویژه ۶۵ سال به بالا است، و بسته به نوع انتخابات می‌تواند ۲۰، ۳۰، یا حتی ۴۰ درصد کمتر باشد.» رومرو گفت مشکل این نیست که جوانان آمریکایی به انتخابات توجهی ندارند، بلکه آنها اغلب فایده زیادی در رأی دادن نمی‌بینند.

کای کاواشیما-گینزبرگ، مدیر مرکز اطلاعات و تحقیقات دانشگاه تافتس، قبول دارد که در انتخابات امسال، جوانان همچنان از نسل‌های قدیمی‌تر عقب خواهند ماند، اما او به عواملی اشاره کرد که ممکن است مشارکت آنان را تا حدودی افزایش دهد. او اشاره کرد که در کانزاس، که انتخابات مقدماتی در ماه اوت برگزار شد و در آن ممنوعیت سقط جنین در سراسر ایالت در رأی گیری بود، ثبت نام رأی اولی‌ها با مشارکت بسیار بیشتری نسبت به انتخابات قبلی همراه بود.

او به صدای آمریکا گفت: «معمولاً میزان مشارکت جوانان در انتخابات مقدماتی بسیار پایین است، اما تعداد بی سابقه‌ای از جوانان به پای صندوق‌های رأی رفتند ... و شمار بالایی از آنان، زنان بسیار جوان بودند.»

XS
SM
MD
LG