لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۹

اهمیت موضوع «حق سقط جنین» در رقابت‌های انتخاباتی میان‌دوره‌ای آمریکا


اعتراضات به لغو قانون سقط جنین در آمریکا (آرشیو)
اعتراضات به لغو قانون سقط جنین در آمریکا (آرشیو)

گمانه‌زنی‌ها و برآوردها حاکی از آن است که موضوع حق سقط‌ جنین، موضوعی تعیین‌کننده در انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده در ۸ نوامبر است.

با وجود اختلاف‌نظرها در هر دو جناح، سیاستمداران آمریکا بر سر یک موضوع توافق دارند و آن این است که در سه هفته آینده مردم آمریکا با یک تصمیم بسیار مهم روبرو هستند.

بر اساس نظر سنجی‌ها‌، حق سقط‌جنین یا پایان دادن خودخواسته به بارداری، در صدر مسائلی است که رای‌دهندگان را به پای صندوق‌ها می‌کشاند. نامزدها برای پرکردن ۴۷۰ کرسی نمایندگی مجلس و سنا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

دموکرات‌ها تا حد زیادی با حکم دادگاه‌عالی‌ ایالات‌متحده در ماه ژوئن، که حق سقط جنین در قانون اساسی را لغو و این تصمیم را به ایالت‌ها سپرد، مخالف هستند.

روز سه‌شنبه رئیس جمهوری جو بایدن اعلام کرد که اگر حزب دموکرات، اکثریت آرا را بدست آورد، حق دسترسی به سقط جنین را به قانون تبدیل خواهد کرد. او گفت «‌به اعتقاد من‌، ما تنها ۲۲ روز با تعیین‌کننده‌ترین انتخابات‌مان در تاریخ فاصله داریم.»

نظر جمهوری خواهان اما معمولاً بر دسترسی محدود یا عدم دسترسی به سقط جنین است.

کارول توبیاس، رئیس کمیته ملی حق زندگی در گفتگو با صدای آمریکا گفت: «تلاش ما تا جای ممکن بر محافظت از جان‌های بیشتر قرار دارد، اما صادقانه می‌گویم که دوست دارم فکر کنم که در آینده‌ای نزدیک، حتی در صورت اجازه سقط جنین، انجام این کار برای زنان امری دور از ذهن باشد.»

این موضوع همچنین از موضوعات تعیین کننده در مبارزه برای کرسی سنا در جورجیا بوده است.

هرشل واکر، کاندیدای جمهوری‌خواه سنا، گفت: «این سقط جنین است، من یک مسیحی هستم. من به زندگی معتقدم و حرفم با مردم این است که جورجیا ایالتی است که به زندگی احترام می‌گذارد. و من سناتوری خواهم بود که از زندگی محافظت می‌کند.»

این درحالی است که ادعاهایی مبنی بر کمک مالی واکر به دوست دختر سابقش برای سقط جنین وجود دارد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حدود دوسوم آمریکائی‌ها از داشتن حق سقط جنین حمایت می‌کنند اما اینکه این موضوع تا چه حد بر انتخابات تاثیر خواهد گذاشت، روشن نیست.

اشلی کرزینگر، از مدیران بخش نظرسنجی بنیاد کایزر فمیلی، گفت: «این یک سوال میلیون دلاری است. آنچه که روشن است این است که در طول تابستان دسترسی به سقط جنین به موضوعی داغ برای دموکرات‌ها بدل شد. تقریبا نیمی از رای‌دهندگان دموکرات می‌گویند به این دلیل انگیزه بیشتری برای رای دادن دارند و تعداد بیشتری گفته‌اند که این موضوع شماره یک آنها است و خواهان شنیدن صحبت‌های نامزدهای انتخاباتی در این رابطه هستند.»

در طول کارزارهای انتخاباتی این هفته در کالیفرنیا، معاون رئیس جمهور، کامالا هریس گفت که تاثیر این موضوع حتی فراتر از مرزهای ایالات متحده می‌رود. او گفت: «دولت‌های خودکامه در سراسر جهان از مردم خود (به‌طعنه) خواهند پرسید که خُب، الگوی شما در این که ما در زمینه حقوق انسانی چه باید بکنیم آمریکا است؟»

او افزود: «پس ببینید که چه کردند. بنابراین آن چه که اخیرا اتفاق افتاده، بر زنان سراسر جهان تاثیر خواهد گذاشت.»

رای‌گیری زودهنگام در سراسر کشور آغاز شده است و نمایندگانی که آمریکایی‌ها انتخاب خواهند کرد این قدرت را خواهند داشت که سیاست سقط جنین در سال‌های پیش رو را شکل دهند.

این مطلب برگردان گزارش انیتا پاول، خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا، است

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG