لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

رقابت بر سر کنگره؛ پیروزی دموکرات‌ها یا جمهوریخواهان پیامدهای متفاوت دارد


ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو
ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو

دموکرات ها در دو سال گذشته هر دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره و همچنین ریاست جمهوری آمریکا را در دست داشته‌اند، اما ممکن است این قدرت یکپارچه را تا چندوقت دیگر از دست بدهند.

‌به نوشته آسوشیتدپرس احتمال پیروزی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان در انتخابات میان دوره ای ۸ نوامبر، بنابر دلیلی مانند نارضایتی‌ رای‌دهندگان از وضعیت اقتصاد تقویت شده است. اما دموکرات ها در تلاش هستند تا قدرت خود را حفظ کنند و کارزارهای انتخاباتی آنها همچنان بر حفظ دسترسی به خدمات پزشکی، سقط جنین و مسائل دیگر متمرکز است.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشته است چشم انداز جمهوری‌خواهان در سنا چندان روشن است، جایی که آنها برای پس گرفتن کنترل سنا تلاش می کنند. در چندین ایالت، رقابت میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تنگاتنگ است و میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، می‌گوید که احتمال کسب اکثریت حزبش در سنا تنها ۵۰ درصد است.

آسوشیتدپرس در ادامه نگاهی دارد به اینکه اگر جمهوری‌خواهان اکثریت هر دو مجلس کنگره را در انتخابات کسب کنند چه اتفاقی می‌افتد:

اگر مجلس نمایندگان به دست جمهوری‌خواهان بیفتد چه می‌شود؟

دموکرات‌ها به رهبری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از سال ۲۰۱۸ اکثریت مجلس را در اختیار دارند، زمانی که در اولین انتخابات میان‌دوره‌ای دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، کنترل آن را به دست آوردند. جمهوری خواهان اگر در ده‌ها منطقه‌ای که رقابت در آن است تنها پنج کرسی از دموکرات‌ها بیشتر به دست آورند، می توانند مجلس نمایندگان را پس بگیرند. جمهوری‌خواهان در تلاش برای کسب ده‌ها کرسی هستند.

سابقه تاریخی انتخابات هم دلیل دیگری برای خوش بینی جمهوری خواهان است. در دوران مدرن، حزبی که کاخ سفید را در دست دارد، تقریباً در هر انتخابات میان دوره‌ای نخستین دوره رئیس جمهوری، کرسی‌های کنگره را از دست داده است.

اگر جمهوری‌خواهان در ۸ نوامبر در مجلس نمایندگان پیروز شوند، آنها رئیس جدید مجلس را انتخاب می کنند و قدرت را در ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در دست می گیرند. آنها هر کمیته را اداره می کنند و تصمیم می گیرند که چه طرح‌هایی در صحن مجلس ارائه شود.

مجلس نمایندگان تحت کنترل حزب جمهوری‌خواه چگونه خواهد بود؟

کوین مک کارتی، رهبر حزب جمهوری خواه مجلس نمایندگان، پیش از این از برنامه خود با عنوان «تعهد به آمریکا» پرده برداری کرده است، یک طرح کلی از سیاست‌های اقتصادی، امنیت مرزی و سایر سیاست‌هایی که جمهوری‌خواهان در روزهای اولیه کنگره بعدی پیشنهاد خواهند داد.

بازگشت به قدرت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان یک پیروزی برای ترامپ خواهد بود که با تلاش‌های قانون‌گذاران دموکرات‌ برای پاسخگو نگه داشته شدن در مورد شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ علیه کنگره مبارزه کرده است. اکثریت قریب به اتفاق جمهوری‌خواهانی که انتظار می‌رود سال آینده به واشنگتن بازگردند، همراه با بسیاری از کسانی که امیدوار به پیروزی در دوره اول هستند، به ترامپ وفادارند و از او در سیاست‌ها و مواضع خود پیروی کرده‌اند.

در میان این متحدان، اعضای راست افراطی مانند مارجری تیلور گرین، نماینده ایالت جورجیا، حضور دارند که دموکرات‌ها به دلیل لفاظی‌های افراطی‌اش او را از وظایف کمیته خود در مجلس محروم کردند، اما اگر جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان را بدست بگیرند او بخشی از اکثریت بزرگ هیئت تصمیم‌گیران مجلس نمایندگان جمهوریخواه خواهد بود. در حالی که ماه گذشته میلادی مک کارتی برنامه «تعهد به آمریکا» را در ایالت پنسیلوانیا اعلام می‌کرد، مارجری تیلور گرین پشت سر او ایستاده بود.

مجلس در کنترل جمهوری‌خواهان چه پیامدهایی برای بایدن دارد؟

اولویت‌های دموکرات‌ها مانند دسترسی به خدمات سقط جنین، رسیدگی به مسئله تغییرات آب و هوایی و کنترل شدیدتر اسلحه بلافاصله کنار گذاشته می‌شوند. بیشتر برنامه‌های بایدن، اگر نگوییم همه آنها، عملاً برای دو سال آخر دوره ریاست جمهوری او از لحظه بدست گرفتن کنترل مجلس از سوی جمهوری‌خواهان در بستر مرگ خواهند بود.

با این حال، هیچ مصوبه‌ای بدون امضای بایدن به قانون تبدیل نمی‌شود. لوایح برای تامین مالی دولت، افزایش سقف بدهی و رسیدگی به مسائل نظامی برای عملکرد دولت ضروری است. این لوایح احتمالاً به نقطه عطف مذاکرات بین حزب جمهوری‌خواه، دموکرات‌ها و کاخ سفید تبدیل می‌شوند.

بایدن که دهه‌ها در سنا خدمت کرده است، اغلب داشتن اعتبار در میان هر دو حزب را تبلیغ کرده و گفته است که می‌خواهد با جمهوری‌خواهان کار کند. اما در کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان که مخالفت با بایدن را اولویت اصلی خود قرار می‌دهد، اشتهای چندانی برای همکاری وجود نخواهد داشت.

سنا چطور؟

در حالی که سنا ممکن است پس از انتخابات میان‌دوره‌ای به هر کدام از دو حزب متمایل شود، حزبی که اکثریت را بدست می‌آورد احتمالاً با اختلاف بسیار کمی این اکثریت را خواهد داشت. این بدان معناست که بایدن بدون توجه به اینکه چه کسی آنجا اکثریت را دارد، می‌تواند نقاط مشترک بیشتری در سنا پیدا کند. بسیاری از دستاوردهای قانونی بایدن در مقام ریاست جمهوری، محصول جانبی مذاکرات دو حزبی در سنا بوده است.

با این حال، سنا به رهبری جمهوری‌خواهان می‌تواند لوایحی را تصویب کند که توسط مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه ارسال می‌شود و بر بایدن فشار سیاسی وارد می‌کند. جمهوری‌خواهان همچنین کنترل کمیته‌های سنا و به همراه آن، قدرت انجام تحقیقات و نظارت بر دولت را دوباره به دست می‌آورند.

یک سنای در کنترل جمهوری‌خواهان همچنین می تواند کار تصویب نامزدهای ریاست جمهوری برای قضاوت در دادگاه‌ها و یا برای خدمت در قوه مجریه را مسدود کند یا به تاخیر بیاندازد و از این طریق کار بایدن را دشوار کند.

اگر دموکرات‌ها در سنا پیروز شوند چه می‌شود؟

اگر دموکرات‌ها سنا را حفظ کنند و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان پیروز شوند، بعید به نظر می‌رسد که این دو مجلس نقاط مشترک زیادی پیدا کنند. اما جمهوری‌خواهان می‌توانند برای تصویب برخی از قوانین، میانه‌روهای دموکرات سنا را جذب کنند.

اگر دموکرات‌ها بتوانند مجلس نمایندگان و سنا را حفظ کنند، احتمالاً مذاکرات درباره برخی از موارد دستور کار بایدن را که هرگز تصویب نشد، از سر می‌گیرند، از جمله بسته جدید برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی او که کار تصویب آنها در میان اختلافات داخلی دموکرات‌ها متوقف شد.

تقسیمات حوزه‌های انتخاباتی مجلس چگونه به نظر می‌رسد؟

به لطف یک ساز و کار تقسیم بندی مجدد حوزه‌های انتخاباتی که به مجالس ایالتی اجازه می دهد در صورت تصمیم، مرزهای حوزه‌های انتخاباتی کنگره خود را ترسیم کنند، انتخابات در اکثر مناطق مجلس نمایندگان رقابتی نیست. بسیاری از قانونگذاران ایالتی خطوط مرزهای حوزه‌‌های انتخاباتی را طوری ترسیم‌ می‌کنند که به یک حزب در برابر حزب دیگری برتری می‌دهد.

با این حال، رقابت بر سر ده‌ها کرسی در جریان است، از جمله بسیاری از کرسی‌هایی که در اختیار دموکرات‌هایی است که در سال ۲۰۱۸ در مناطق حومه شهر پیروز شدند و در آن سال کنگره به دست اکثریت دموکرات افتاد.

XS
SM
MD
LG