لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

حوثی‌ها می‌گویند در حمله روز دوشنبه به یک کشتی باربری، از «موشک بالستیک جدید» استفاده کرده‌اند


حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه اعلام کردند که از یک «موشک بالستیک جدید» برای حمله به کشتی «ام‌سی‌اس سارا وی» در دریای عرب استفاده کرده و مسئولیت این حمله را که روزدوشنبه گزارش شده بود پذیرفتند.

مرکز مشترک اطلاعات دریایی دریای سرخ و خلیج عدن روز دوشنبه اعلام کرده بود که یک کشتی با پرچم لیبریا در دریای عرب هدف موشک قرار گرفته اما مورد اصابت قرار نگرفته است. این مرکز افزود که احتمالاً به دلیل ارتباط احتمالی با اسرائیل هدف قرار گرفته است.

یحیی سریع، سخنگوی گروه یمنی، مدعی شد که موشک به طور «دقیق و مستقیم» به کشتی اصابت کرده و کشتی را «اسرائیلی» توصیف کرد.

عملیات تجاری دریایی بریتانیا اعلام کرده که خدمه کشتی در امان هستند و کشتی که در ۲۴۶ مایل دریایی از نشطون یمن هدف قرار گرفته بود، به سمت بندر بعدی خود در حال حرکت بود.

گروه شبه نظامی حوثی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در یمن از آبان ۱۴۰۲ حملات پهپادی و موشکی مختلفی را به کشتی‌ها در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب، و خلیج عدن انجام داده‌ است. این حملات سبب تلفات غیرنظامیان شده و آسیب‌های شدیدی را به کشتی‌های تجاری و تجارت جهانی وارد کرده است.

آنها می‌گویند در همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ اسرائیل در غزه چنین حملاتی می‌کنند. اما برخی از کارشناسان می‌گویند حملات آنها به دستور جمهوری اسلامی است و با کمک آن صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG