لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

حمله حوثی‌ها به یک کشتی یونانی؛ سنتکام می‌گوید خسارات کشتی و جراحات خدمه جزئی است


وقوع انفجار در کشتی باری یونانی «توتر» پس از حمله پهادی حوثی های مورد حمایت حکومت ایران در یمن - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
وقوع انفجار در کشتی باری یونانی «توتر» پس از حمله پهادی حوثی های مورد حمایت حکومت ایران در یمن - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، یکشنبه سوم تیر، یک کشتی باری یونانی را «احتمالا با پهپاد» هدف قرار دادند که آسیب‌های جزئی به کشتی و خدمه آن وارد شد.

به گزارش سنتکام، این کشتی «ترنس ورلد نویگیتور» نام دارد و با پرچم لیبریا از مالزی عازم مصر بود. بر اساس این گزارش، کشتی فوق با وجود وارد آمدن خسارت به بدنه و زخمی شدن برخی خدمه آن به مسیر خود ادامه داد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید ادامه این رفتار «بدخواهانه و بی‌ملاحظه» از سوی حوثی‌های مورد حمایت حکومت ایران، ثبات منطقه را تهدید می‌کند و جان دریانوردان در دریای سرخ و خلیج عدن را به خطر می‌اندازد.

ارتش ایالات متحده همچنین تاکید کرده است که به همکاری با متحدان خود ادامه خواهد داد تا توانایی‌های نظامی شبه‌نظامیان شورشی حوثی‌ در یمن را کاهش دهد و آنها را در قبال رفتارشان وادار به پاسخگویی کند.

حوثی‌‌ها که کنترل بخش‌هایی از یمن را در اختیار دارند، پس از حمله پانزدهم مهر ماه حماس به اسرائیل، حملات به کشتی‌های باری در دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کردند. بهانه آنها حمایت از فلسطینی‌ها عنوان شده است.

شواهد اما تاکنون نشان داده است حملات این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی، تجارت آزاد دریایی را مختل کرده و باعث افزایش هزینه‌های حمل بار و در نهایت قیمت کالا برای مصرف‌کنندگان جهانی شده است.

دولت کنونی آمریکا که در ابتدای حضور جو بایدن در کاخ سفید حوثی‌ها را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرده بود، از ۲۷ بهمن ماه دوباره این گروه شورشی را در فهرست «تروریست‌های جهانی به‌طور ویژه تعیین شده» قرار داد.

روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا ۲۰ دی‌ ۱۴۰۲ به نقل از منابع اطلاعاتی در داخل ایران گزارش داد حوثی‌ها در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای بر فعالیت‌های آنها نظارت دارد.

XS
SM
MD
LG