لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

انفجار در نزدیکی یک کشتی باری در دریای عرب؛ آسیبی گزارش نشد


آرشیو
آرشیو

بنا بر اعلام سازمان «عملیات تجارت دریایی بریتانیا» یک کشتی تجاری روز دوشنبه در دریای عرب از وقوع انفجاری در نزدیکی خود خبر داد.

به گفته این سازمان گزارش شده است که خدمه کشتی سالم هستند و این شناور به سمت توقف‌گاه بعدی خود در حرکت است.

در همین حال مرکز «اطلاعات دریایی مشترک دریای سرخ و خلیج عدن» این کشتی را شناور باری «ام‌سی‌اس سارا وی» با پرچم لیبریا معرفی کرد و گفت هنگامی که این کشتی در دریای عرب در حرکت بود علیه آن حمله موشکی انجام شد، اما موشک شلیک‌شده به کشتی برخورد نکرد.

این کشتی در ۲۴۶ مایل دریایی جنوب شرقی نشطون در یمن حرکت می‌کرد.

در اطلاعیه دلیل احتمالی حمله به این کشتی وجود شکلی از «ارتباط آن با اسرائیل» عنوان شده است.

حوثی‌ها هیچ اظهارنظری فوری در باره انفجار گزارش شده اخیر نداشته‌اند.

گروه شبه نظامی حوثی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در یمن از آبان ۱۴۰۲ حملات پهپادی و موشکی مختلفی را به کشتی‌ها در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب، و خلیج عدن انجام داده‌ است. این حملات سبب تلفات غیرنظامیان شده و آسیب‌های شدیدی را به کشتی‌های تجاری و تجارت جهانی وارد کرده است.

آنها می‌گویند در همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ اسرائیل در غزه چنین حملاتی می‌کنند. اما برخی از کارشناسان می‌گویند حملات آنها به دستور جمهوری اسلامی است و با کمک آن صورت می‌گیرد.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده که در ائتلاف با چند کشور دیگر، وظیفه برخورد با عملیات خرابکارانه حوثی‌ها را برعهده دارد تاکید کرد که «رفتار بدخواهانه و بی‌ملاحظه» حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، همچنان ثبات منطقه را تهدید می‌کند و جان دریانوردان در سراسر دریای سرخ و خلیج عدن را به خطر می‌اندازد.

تقابل ایالات متحده با گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه حوثی‌های یمن در حالی ادامه دارد که ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد از انتصاب دریاسالار کیوان حکیم‌زاده به فرماندهی ناوگروه ضربت سنتکام خبر داد.

گفتنی است آمریکا پس از حملات متعدد حوثی‌ها به کشتی‌های مختلف، بهمن ۱۴۰۲ بار دیگر آنها را در فهرست «تروریست‌های جهانی» قرار دارد.

XS
SM
MD
LG