لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

شبه‌نظامیان حوثی یمن مدعی حمله پهپادی به چهار کشتی در بندر حیفا شدند


به گزارش رویترز، شبه‌نظامیان حوثی یمن اعلام کردند که در یک عملیات مشترک با گروه شبه‌نظامی «مقاومت اسلامی عراق»، چهار کشتی را در بندر حیفا در شمال اسرائیل هدف قرار داده‌اند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها، یحیی سریع، در بیانیه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که این دو گروه روز شنبه با استفاده از پهپاد به دو تانکر سیمان و دو کشتی باری در بندر حیفا حمله کرده‌اند.

وی افزود که این کشتی‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که «تحریم ورود به بنادر اسرائیل را نقض کرده‌اند.»

شبه‌نظامیان حوثی تأکید کردند که همکاری و عملیات مشترک با «مقاومت اسلامی عراق» را در حمایت و برای پیروزی فلسطینی‌ها ادامه خواهند داد تا زمانی که «تجاوزات» متوقف و «محاصره نوار غزه» رفع شود.

ارتش اسرائیل هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده است، هرچند که ادعای مشابهی از سوی حوثی‌ها در اوایل ماه جاری را رد کرده بود.

سریع همچنین اعلام کرد که حوثی‌ها به عنوان بخشی از کمپین خود برای اختلال در حمل و نقل دریایی در آبراه‌های کلیدی، کشتی شورتهورن اکسپرس را در دریای مدیترانه با استفاده از پهپاد مورد حمله قرار داده‌اند. آنها این اقدام را به عنوان اقدامی در همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ غزه توصیف می‌کنند.

شبه نظامیان حوثی از آبان‌ماه سال گذشته تاکنون بارها در مسیرهای کشتی‌رانی در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن کشتی‌های تجاری را مورد حمله پهپادی و موشکی قرار داده‌اند؛ یک کشتی را غرق و کشتی دیگری را توقیف کرده‌اند و سه دریانورد را در حملاتی جداگانه کشته‌اند و باعث اختلال در حمل و نقل جهانی و افزایش شدید زمان و هزینه در زنجیره تامین مواد شده‌اند.

آن‌ها می‌گویند که این حملات را برای اعلام همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ اسرائیل با حماس انجام می‌دهند.

XS
SM
MD
LG