لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

روسیه: یاسر عرفات به مرگ طبیعی مرده است


.
.
روسیه می گوید مرگ یاسر عرفات رهبر پیشین فلسطینی طبیعی بوده و به دلیل مسمومیت اشعه ای نبوده است. اما یک مقام قلسطینی این یافته را « سیاسی» خواند و گفت تحقیقات در این زمینه ادامه می یابد.
سال گذشته، پس از گزارش خبرگزاری الجزیره درمورد وجود میزان بالای ماده کشنده پلوتونیوم ۲۱۰ در لباس های عرفات، کارشناسان پزشکی قانونی از سویس، فرانسه و روسیه از بدن عرفات نمونه برداری کردند.
کارشناسان سویسی بر وجود مسمومیت بر اثر پلوتونیوم صحه نهادند اما آن را دلیل قاطعی بر علت مرگ او ندانستند.
یافته های کارشناسان روسی هم جهت با همکاران فرانسوی آنهاست. آنان اوایل این ماه اعلام کردند مرگ عرفات از پلوتونیوم نبوده است.

ولادیمیر اویبا، رئیس پزشکی قانونی روسیه امروز به خبرگزاری روسی اینتر فاکس گفت: «یاسر عرفات نه از مسمومیت، بلکه به مرگی طبیعی فوت کرده است».

عرفات در سال ۱۹۹۳ قرارداد آتش بس موقت با اسرائیل را در اسلو امضا کرد اما در سال ۲۰۰۰ رهبری قیام دیگری را برعهده گرفت. او در سال ۲۰۰۴، در سن ۷۵ سالگی، چهار هفته پس از آغاز بیماری اش در رام الله، که در محاصره تانک های اسرائیلی قرار داشت، در بیمارستان پرسی در پاریس درگذشت.

واصل ابو یوسف، از اعضای ارشد سازمان آزادی بخش فلسطین گفت: «این یافته نیز مانند یافته های فرانسویان سیاسی است. حقیقت در بیمارستان پرسی پنهان شده».

علت مرگ یاسر عرفات به طور رسمی سکته اعلام شد، اما پزشکان فرانسوی در آن زمان گفتند نتوانسته اند علت بیماری عرفات را کشف کنند. در آن زمان هیچ نمونه برداری انجام نشد.

سها عرفات، همسر او، مرگ عرفات را قتلی سیاسی می داند که به دست شخصی نزدیک به شوهرش انجام شده. بسیاری از فلسطینیان عقیده دارند عرفات به دست اسرائیل کشته شده امااسرائیل این اتهام را رد کرده است.
فائد مصطفی، سفیر فلسطینی در روسیه به خبرگزاری دولتی ریا گفت یافته های روس ها تحقیقات در مورد کشف علت مرگ عرفات را متوقف نمی کند.
این خبرگزاری از قول وی نوشته است:«فقط می توانم بگویم که در حال حاضر تصمیم داریم ادامه بدهیم. ما به موضع آنان احترام می گذاریم و برای کارشان ارزش بسیار بالایی قائلیم. اما قصد داریم به تحقیقات ادامه دهیم.»
XS
SM
MD
LG