لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

محمود عباس با نبش قبر یاسر عرفات موافقت کرد


هشت سال پس از مرگ یاسر عرفات، رهبر پیشین فلسطینی ها، محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با نبش قبر او برای یافتن دلیل مرگ موافقت کرده است.

این تصمیم چند روز پس از آن است که یک آزمایشگاه در سویس اعلام کرد بنا به تحقیقات، لباس هایی که یاسر عرفات در روزهای پایانی عمرش می پوشیده آلوده به مواد رادیواکتیو بوده اند.

با نبش قبر عرفات و انجام آزمایش های دقیق تر بر روی استخوان های او، مقام های فلسطینی امیدوارند که به دلیل مرگ ناگهانی در سال ۲۰۰۴ پی ببرند. گروه هایی از فلسطینی ها معتقدند که یاسر عرفات به دست ماموران اسراییلی مسموم شد و جان سپرد اما تاکنون دلیلی برای این ادعا نداشتند.

پزشکان فرانسوی که در روزهای پایانی عمر عرفات از او نگهداری می کردند تاکنون دلیل مشخص مرگ او را اعلام نکرده اند و از سوی دیگر اسراییل اتهام دست داشتن در مرگ او را رد کرده است.

یاسر عرفات در ۷۵ سالگی در گذشت و در بخشی محصور در یک ساختمان دولتی در کرانه غربی رود اردن به خاک سپرده شد. او سه سال پایان عمرش را در همین ساختمان و در محاصره نیروهای اسراییلی گذراند.

صائب عریقات، نماینده محمود عباس، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: «ما مثل هر فلسطینی دیگری در پی کشف حقیقت هستیم و بدون انجام آزمایش بر جسد نمی توان به این حقیقت دست یافت.»

عریقات همچنین گفته است که شخصا همیشه معتقد بوده که یاسر عرفات به قتل رسیده، اما هیچ سندی برای اثبات نداشته است.

مقام های اسراییلی طرح این اتهام را «خنده دار» توصیف کرده و گفته اند که نیازی به قتل یاسر عرفات نداشته اند زیرا او از مدتها قبل اجازه نداشت از مقرش خارج شود.

با این حال، گزارش ها نشان می دهد که همان موقع دسترسی به عرفات نسبتا آسان بوده است. او در همان محل زندگی اش جلسات اداره تشکیلات خودگردان را برگزار می کرد و هدایای فراوانی از نقاط مختلف برایش ارسال می شد از جمله شیرینی هایی که علاقه داشت شخصا آنها را امتحان کند.

عرفات یک ماه پس از بروز نشانه های بیماری در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ در بیمارستان نظامی فرانسه درگذشت. پزشکان او دلیل مرگ را آلودگی خونی دانستند اما درباره جزییات موضوع توضیحی ندادند.
XS
SM
MD
LG