لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

بازرسان به زودی اسامی مسئولان مرگ عرفات را اعلام می کنند


نتایج تحقیقات آزمایشگاهی در سوئیس حاکی از آن بود که استخوان های عرفات حاوی میزان بالا و غیرعادی پلوتونیوم و ایزوتوپ رادیواکتیو مرگباری بوده است.

یک بازرس فلسطینی روز سه شنبه اعلام کرد به زودی اسامی افرادی که به گمان او مسئول مرگ یاسر عرفات، رهبر پیشین قلمروهای فلسطینی بوده اند را اعلام خواهد کرد. این پرونده یک دهه پس از درگذشت آقای عرفات و جستجو برای یافتن مظنونان، بار دیگر به جریان افتاده است.

عرفات رهبر چریکی و اولین رئیس جمهوری قلمروهای فلسطینی بود. او سال ٢٠٠٤ و در پی یک بیماری ناگهانی در حالی درگذشت که در مقر خود در رام الله در سرزمین های اشغالی کرانه باختری تحت حصر اسرائیل قرار داشت.

بسیاری از فلسطینی ها مدت های مدیدی معتقد بودند اسرائیل مسئول مرگ عرفات است و اسرائیل این اتهامات را به طور کامل رد می کرد. اما یک مقام دولت خودمختار فلسطینی به سرپرستی توفیق تیراوی در حال تحقیق برای یافتن شواهدی در این زمینه است.

بیوه عرفات گفته اعضای محفل داخلی عرفات مسئول قتل بوده اند و این ادعا تنش هایی را بین مقامات بلندپایه نزدیک به وی پدید آورده است.

تیراوی به تلویزیون «فسلطین امروز» گفته است «من قول می دهم که کنفرانس مطبوعاتی بعدی آخرین همایش خبری باشد که هویت افرادی را که برای این کار برنامه ریزی کردند و در آن توطئه چینی و مشارکت داشتند، روشن می کند».

او افزود «ما در ١٥ دقیقه آخر مراحل تحقیق هستیم».

نتایج تحقیقات ماه نوامبر در آزمایشگاهی در سوئیس حاکی از آن بود که استخوان های عرفات حاوی میزان بالا و غیرعادی پلوتونیوم و ایزوتوپ رادیواکتیو مرگباری بوده است. این مسئله تا حدودی ایده مناقشه آمیز در مورد مسموم شدن وی را «تایید می کند».
XS
SM
MD
LG