لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

نبش قبر یاسر عرفات برای بررسی علت مرگ وی


مسوولان فلسطینی می گویند کارشناسان بین المللی پس از نبش قبر یاسر عرفات، رییس سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی، بقایای جسد او را دوباره دفن کردند.

مسوولان می گویند نبش قبر یاسر عرفات اوایل روز سه شنبه در شهر رام الله، واقع در کرانه باختری صورت گرفت. این اقدام برای بررسی بیشتر علت مرگ یاسر عرفات توسط کارشناسان صورت گرفت.


نمونه هایی از جسد عرفات به کارشناسان فرانسوی، سوییسی، روسی، و فلسطینی داده شد. آنان تحقیقات بیشتر در مورد علت مرگ عرفات را در کشورهای خود انجام خواهند داد.

مقامات فرانسوی دستور تحقیق در مورد علت مرگ یاسر عرفات را اوایل سال جاری میلادی صادر کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ماده ای رادیواکتیو و مرگبار به نام پلونیوم بر روی لباس های عرفات کشف شد. این لباس ها را همسر عرفات به مقامات تحویل داده بود.

پلونیوم به سرعت تجزیه می شود. برخی از کارشناسان می گویند هنوز مشخص نیست که نمونه های باقی مانده از جسد برای انجام آزمایش کافی باشد.

عرفات اندکی پس از ابتلا به یک بیماری مشکوک، در سال ۲۰۰۴ در فرانسه درگذشت. در جهان عرب، این باور عمومی به صورت گسترده رواج دارد که اسراییل، یاسر عرفات را مسموم کرد. اسراییل این اتهامات را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG