لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

خبرهای اقتصادی جهان ‏چهار شنبه‏، هجدهم اسفند ماه


محاکمه يک مدير عامل شرکت سرمايه گذاری خصوصی، موسوم به «هِج فاند»، در نيويورک آغاز شده است، که چنين محاکمه ای در نسلهای اخير بيسابقه بوده است. آقای راج راجراتنام، موسس شرکت سرمايه گذاری خصوصی گالئون، متهم به کسب اطلاعات داخلی و محرمانه شرکتها و سوء استفاده از آنها در بازارهای بورس سهام شده که وی از اين طريق نزديک به ۵۰ ميليون دلار بدست آورده است.

در خبری ديگر، تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، روز گذشته در در ديدار يک روزه از آلمان، ابراز اطمينان کرد که اتحاديه اروپا بمنظور مقابله با بحرانهای مالی و بدهی سرسام آور در برخی از کشورهای عضو گامهای اساسی برخواهد داشت.

و اما چن دِمينگ، وزير بازرگانی چين، گفت واردات چين رو به افزايش است و ممکن است که از ارزش حجم صادرات اين کشور پيشی بگيرد. او پيش بينی کرد که در سال جاری از مازاد تجارت خارجی چين بشدت کاسته خواهد شد، و اين امر ضرورت افزايش ارزش برابری يوآن، واحد پولی چين را از ميان خواهد برد.

روز چهارشنبه همچنين سخنگوی دولت چين اعلام کرد که برای مقابله با افزايش قيمت مسکن، دولت در نظر دارد ۲۰۰ ميليارد دلارد در احداث خانه های ارزان قيمت سرمايه گذاری کند. در همين ارتباط معاون وزارت مسکن چين نيز اعلام کرد که اين وزارت خانه در نظر دارد با تدوين مقررات جديد از افزايش اجاره خانه جلوگيری کند.

از سوی ديگر با توجه بالا رفتن ميزان مسافرت در چين، شرکت هواپيماسازی بوئينگ آمريکا گفت يک قرار داد ۱۰ ميليارد دلاری با دو شرکت هواپيمائی مسافربری چين به امضاء رساند. و اين در حاليست چين اولين هواپيمای جت مسافربری ۱۵۰ نفره خود را در نمايشگاه دست آوردهای پژوهشهای علمی اين کشور به نمايش گذاشته است. هواپيمای مسافربری چينی «سی ۹۱۹»، نام دارد، که ساخت و طراحی آن کاملاً در چين انجام شده است.

و سرانجام در خبری ديگر کارخانه اتومبيل سازی تويوتا روز چهارشنبه اعلام کرد در نظر دارد سطح توليد خود را بالا برده و تا سال ۲۰۱۵ سالانه بيش از ۱۰ ميليون اتومبيل توليد کند.

XS
SM
MD
LG