لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

خبرهای اقتصادی از گوشه و کنار جهان


در حاليکه شاخص اندازه گيری دانشگاه ميشيگان از افزايش ميزان اعتماد مردم به اقتصاد آمريکا خبر ميدهد، وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که اقتصاد آمريکا در سه ماه آخر و در کل سال گذشته ۲ و ۸ دهم درصد رشد داشت که کمتر از پيش بينی کارشناسان اقتصادی بود.

از سوی ديگر در حاليکه مشاوران املاک آمريکا خود را برای فصل بهاری فروش خانه آماده ميکنند، تحليل گران ميگويند که بر قيمت خانه های مسکونی افزوده نخواهد شد، که آنها عمدتاً علت آنرا فروش خانه های مصادره شده عنوان کرده اند. انجمن مشاوران املاک آمريکا ميگويد که قيمت خانه های مصادره شده ۱۵ در صد کمتر از قيمت بازار است. انجمن مشاوران املاک همچنين اعلام کرده است که در ماه گذشته قيمت خانه های موجود به پائين ترين سطح خود در ۹ سال گذشته رسيده است.

در خبری ديگر، بيمه فدرال سپرده های بانکی آمريکا، موسوم به «اف دی آی سی» گفت که در سه ماه آخر سال گذشته ۱۲ درصد، يعنی ۸۸۴ بانک آمريکا در خطر ورشکستگی قرار داشتند، که اين تعداد در ۱۸ سال گذشته بيسابقه بوده است. بازرسان بانکی در سال ۲۰۰۹ صد و چهل و يک بانک، در سال گذشته ۱۵۷ بانک و در سال جاری تا بحال ۲۲ بانک را به علت کمبود نقدينگی بسته اند.

در همين حال بانکهای بزرگ آمريکا مانند بانک آمريکا، سيتی بانک، ولس فارگو در گزارش سالانه خود به کميسيون بازار بورس اوراق بهادار هشدار داده اند که رسيدگی و بازبينی مجدد دولت و وزارت دادگستری به نحوه مصادره خانه های مسکونی مردم خسارات عمده ای به سيستم بانکی کشور وارد خواهد آورد .

در تحولی ديگر، اداره آمار ملی بريتانيا اعلام کرد که از رشد اقتصادی اين کشور در سه ماه آخر سال گذشته ۶ دهم در صد کاسته شد.

و سرانجام در خبری ديگر، جمهوری اسلامی ايران بحرانهای سياسی ليبی به نفع خود بهره برداری کرده و عليرغم تحريم های موجود، بر ميزان فروش نفت خود افزوده است. در همين رابطه، احمد غالبانی، معاون وزير نفت جمهوری اسلامی ايران از افزايش تقاضا برای خريد نفت خام از ايران خبر داده است.

XS
SM
MD
LG