لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۱۰

خبرهای اقتصادی جهان روز‏دوشنبه‏، نهم اسفندماه


کاهش شديد بهای سهام اردن در رابطه با بحرانهای سياسی خاورميانه

بحرانهای سياسی خاور ميانه تأثير عمده ای بر بازار بورس سهام اردن و عربستان سعودی داشت. بازار بورس اردن برای سومين هفته متوالی شاهد کاهش ارزش سهام بود که چنين افتی در چند دهه گذشته بيسابقه بوده است.

ظرف سه هفته گذشته، شاخص اصلی بازار بورس سهام عمان، پايتخت اردن، ۲۹ واحد از دست داد که بطور مشخص ناشی از قيام مردم در تونس، مصر، يمن، بحرين، ليبی و اردن بودند.

يکی از کارگزاران بازار بورس عمان می گويد که روزانه نزديک به ۱۴ ميليون دلار از ميزان حجم داد وستدهای اين بازار کاسته شده و مقدار دادوستدها تقريباً به نصف کاهش يافته است.

و يکی از سرمايه گذاران از بی ثباتی، عدم شفافيت، و وخيم تر شدن شرايط سخن گفت.

بازار بورس عربستان سعودی نيز روز گذشته شاهد کاهش ۵ درصدی قيمت سهام بود که بخش عمده ای از آن ناشی از نامه سرگشاده دانشگاهيان، فعالان حقوق بشر، و صاحبان مشاغل به پادشاه عربستان سعودی بود که مصراً خواستار اصلاحات اساسی در اين کشور شده بودند.

و اين در حاليست که بحران های سياسی خاور ميانه و شمال آفريقا قيمت نفت را بشدت بالا برده است.

در آغاز داد وستدهای روز دوشنبه برقيمت نفت برنت در بازارهای نفتی آسيا و اروپا افزوده شد و هر بشکه به قيمت ۱۱۴ دلار و ۵۰ سنت دادوستد شد. در بازار نفت نيويورک نيز قيمت نفت يک سنت بالا رفت و هربشکه به مبلغ ۹۷ دلار و ۸۹ سنت معامله شد.

افزايش قيمت نفت در حالی صورت می گيرد که روز دوشنبه مقامات ليبی از بارگيری کشتی های نفتی از جمله يک کشتی نفت کش چينی در بندر توبروک در شرق ليبی خبر داده اند. و مديرعامل شرکت نفتی غول آسای دولتی عربستان سعودی نيز متعهد شده است که با صادرات بيشتر نفت کمبود صادراتی نفت ليبی جبران خواهد کرد.

بسياری از اقتصاددانان اعتقاد دارند که بحرانهای سياسی خاورميانه و شمال آفريقا تأثيری منفی در کشورهای بزرگ صنعتی از جمله آمريکا نيز خواهد داشت. اقتصاددان ارشد گروه ديدگاه اقتصادی ميگويد بحرانهای سياسی خاورميانه ممکن است بازسازی اقتصادی آمريکا را به تأخير و يا حتی به مخاطره بياندازد.

XS
SM
MD
LG