لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

خبرهای اقتصادی جهان ۲۷ بهمن ۱۳۸۹


در حاليکه قانون گذاران جمهوريخواه کنگره آمريکا اعلام کرده اند که در بودجه پيشنهادی جديد دولت هزينه های دولت را بشدت کاهش خواهند داد، پرزيدنت باراک اوباما روز گذشته در دفاع از لايحه بودجه فدرال سال ۲۰۱۲ کشور هشدار داد که در اوضاع کنونی کاهش شديد بودجه بازسازی اقتصاد شکننده آمريکا را به مخاطره خواهد انداخت.

در خبری ديگر بازار بورس آلمان و نيويورک روز گذشته اعلام کردند که در مورد ادغام دو شرکت به توافق رسيدند. بموجب اين توافق بازار بورس آلمان ۶۰ درصد سهام بازار بورس نيويورک را به مبلغ ۱۰ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار خريداری کرده، که از نقطه نظر درآمد و سود خالص، بزرگترين بازار بورس جهان را تشکيل خواهند داد.

ادغام دو شرکت با واکنش منفی اکثر شهروندان نيويورک و خريداران سهام در بازار بورس نيويورک و فرانکفورت روبرو گشت، و از ارزش سهام اين دو شرکت بشدت کاسته شد. يکی از شهروندان نيويورک گفت که تا چند سال پيش بازار بورس سهام نيويورک صرفاً محلی برای دادوستد سهام بود، و تصور نميشد که برای فروش در نظر گرفته شود. ولی اخيراً اين بازار نيز مانند کالاهای ديگر برای ايجاد سود خريد و فروش ميشود.

و اما در آسيا، مقامات هند و ژاپن روز چهارشنبه قرار داد بازار آزاد بين دوکشور را به امضاء رساندند. مقامات دو کشور ميگويند که اين قرارداد ظرف ده سال آينده مبادلات تجاری بين دو کشور را به ده برابر افزايش و بيش از ۹۴ درصد تعرفه های گمرکی بين دوکشور را از ميان خواهد برد.

اَناند شرما، وزير بازرگانی و صنعت هند گفت که اين قرار داد سرمايه گذاری و تجارت بين دو کشور را بشدت گسترش خواهد داد.

و سرانجام در خبری ديگر، دولت نظامی موقت مصر ميراث بر يک اقتصاد ورشکسته شده است.

ناآرامی های اخير مردم مصر به صنعت توريسم اين کشور صدمات عمده ای وارد آورده است. صنعت توريسم مصر روزانه از صدها ميليون دلار درآمد خود محروم شده است. و اين در حاليست که موجی از اعتصابات از جمله اعتصاب کارکنان بانکها مصر را فراگرفته و بانکهای اين کشور دستکم تا روز يکشنبه آينده بسته خواهند بود.

XS
SM
MD
LG