لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

نخست وزير چين از ايجاد دموکراسی در چين سخن گفت


بمنظور شرکت در کنگره ملی سالانه مجلس خلق چين هرسال نزديک به سه هزار نفر نماينده از سراسر اين کشور در تالار بزرگ خلق در مرکز پکن گردهم ميايند.

چنگ وانژه، از شهر چانگ کوئينگ، که با شتاب بسوی تالار بزرگ خلق ميرفت، تا رأی خود را برای برنامه پنج ساله آينده به صندوق بياندازد، گفت که وضع زندگی مردم در سال جاری بسرعت بهبود خواهد يافت. نشست سالانه مجلس خلق چين در حاليکه نگاهی به برنامه پنج ساله آينده اين کشور و مقابله با نرخ فزاينده تورم، و مبارزه با فساد در اين کشور داشت، پايان يافت. برنامه پنج ساله آينده چين بر روی بهبود وضع زندگی مردم، و توزيع عادلانه ثروت در بين جمعيت يک ميليارد وچند میلیون نفری چين متمرکز شده است.

در پايان اجلاس ون جيا بائو، نخست وزير چين در يک کنفرانس خبری گفت که کنترل قيمت ها و نرخ تورم يکی از اولويت های عمده دولت است. او تورم را به پلنگی در قفس تشبيه کرد که زمانی که رها ميشود کنترل و بازگرداندن آن به قفس کاری بسيار مشگل است.

نخست وزير چين از گسترش فساد در اين کشور ابراز نگرانی کرد، آنرا خطری بزرگ و جدی برای دولت خواند و خواستار اصلاحات اداری و ريشه کن کردن فساد در چين شد.

او تأکيد ورزید که اصلاحات سياسی و اقتصادی کشور بايد با يک طرح هماهنگ صورت پذيرد. او خاطر نشان ساخت که جهان بشدت در حال تغيير است تنها از طريق اصلاحات اساسی ميتوان تداوم بقاء و رشد اقتصادی کشور را تضمين کرد. او بطور غير مستقيم از استقرار دموکراسی در چين سخن گفت و بدون ذکر توضيحات خواستار ايجاد شرايطی شد که در آن مردم بر کارهای دولت نظارت داشته و بتوانند آزادانه ابراز عقيده و از کارهای دولت انتقاد کنند.

XS
SM
MD
LG