لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

خبرهای اقتصادی ‏چهار شنبه‏، يازدهم اسفند


رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، روز سه شنبه گفت جمهوری اسلامی خواستار گسترش روابط در زمينه های مختلف با چين است.

آقای احمدی نژاد اين سخنان را در مراسم پذيرش استوار نامه يو هانگ يَنگ، سفير جديد چين در ايران، و همزمان با چهلمين سالگرد برقراری روابط ديپلماتيک بين دو کشور ايراد کرد. او ضمن اشاره به قدمت تاريخی و تمدن ايران و چين گفت روابط دو کشور در زمينه های سياسی، اقتصادی و فرهنگی در حال گسترش است.

در خبری ديگر، بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، در گزارش شش ماهه مالی خود به کميته بانکی، مسکن، و خدمات شهری سنای آمريکا گفت بازسازی اقتصادی آمريکا در هفت سه ماهه گذشته توانمندتر شده است، ولی نرخ بيکاری کشور هنوز بالاست. رئيس بانک مرکزی گفت که افزايش قيمت نفت و مواد خوراکی قيمت خرده فروشی را بطور متعادلی افزايش خواهد داد. آقای برنانکی همچنين در مورد بدهی هنگفت دولت فدرال آمريکا ابراز نگرانی کرد، و آنرا بزرگترين مشکل دراز مدت اقتصادی آمريکا خواند.

از سوی ديگر، ابراهيم العسأف، وزير دارائی عربستان سعودی گفت که اين کشور برنامه های اجتماعی جديد را بمورد اجراء خواهد گذاشت.

وزير دارائی عربستان سعودی اين سخنان را سه شنبه در جمع خبرنگاران و در پايان «مجمع اقتصادی سعودی» در رياض ايراد کرد.

آقای العسأف گفت بحران های خاورميانه و شمال آفريقا تأثير چندانی بر سيستم مالی و اقتصادی اين کشور نگذاشته است. او شرايط مالی و اقتصادی عربستان سعودی را توانمند و با ثبات خواند.

و اين در حاليست که عليرغم قيام مردم در منطقه، که باعث سرنگونی رهبران مستبد تونس و مصر شد، و در حال حاضر رژيم های اردن، بحرين، و ليبی را به چالش گرفته است، کشورهای صادر کننده نفت خاورميانه عضو اوپک تا بحال از قيام گسترده مردم، بر حذر بوده اند.

برخی از تحليل گران ميگويند کشورهای بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان خواستار ثبات در عربستان سعودی هستند که يک پنجم منابع نفتی جهان را در بردارد.

XS
SM
MD
LG