لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

توجه رسانه‌های جهان به رسوایی جنسی در جمهوری اسلامی؛ دیلی‌بیست: «ریاکاری» است


رضا ثقتی، مقام ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان گیلان
رضا ثقتی، مقام ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان گیلان

ماجرای رابطه جنسی گزارش شده رضا ثقتی، مقام ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان گیلان، توجه رسانه‌های مختلف در سراسر جهان را به خود جلب کرده است و میلیون‌ها نفر از آن چه در جمهوری اسلامی گزارش شده است، آگاه شده‌اند.

به تازگی ویدیویی به طور گسترده در اینترنت پخش شده است که ادعا می‌شود رضا ثقتی، یک مقام ارشد جمهوری اسلامی در دولت ابراهیم رئیسی، را در حال ارتکاب عمل جنسی با یک همجنس خود نشان می‌دهد.

در میان سایت‌های خبری انگلیسی‌زبان، رسانه‌های کشورهای مختلف نظیر بریتانیا، اسرائيل، و آمریکا از جمله شبکه‌ها و سایت‌هایی هستند که به اخبار این روزهای ثقتی و واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی در این باره مشغولند.

سایت‌ انگلیسی بی‌بی‌سی جهانی در یک گزارش خود این عنوان را انتخاب کرده است: «رسوایی ویدیوی جنسی در ایران: دولت می‌گوید هیچ اطلاع قبلی از رفتار ادعایی (عمل جنسی نسبت داده شده به ثقتی) ندارد.»

سباستین آشر، نویسنده گزارش بی‌بی‌سی، برای مخاطبان انگلیسی‌زبان نوشته است: «یک ویدیوی جنسی در ایران منجر به تعلیق یک مقام مسئول ترویج ارزش‌های اسلامی شد و مقامات را وادار کرد که هرگونه اطلاع قبلی از رفتار ادعایی وی را انکار کنند.»

خبرنگار بی‌بی‌سی جهانی در بخشی از این گزارش می‌گوید ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده است، ظاهراً رضا ثقتی، رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان را با مرد دیگری در حال رابطه جنسی نشان می‌دهد.

او نوشته است: «هویت آنها و صحت این ویدئو تایید نشده است.»

این گزارش اما در ادامه می‌گوید آقای ثقتی از سمت خود برکنار شده است و مسئولان جمهوری اسلامی در حال تحقیق هستند.

بی‌بی‌سی این مطلب را به مخاطبان خود یادآوری کرده است که «همجنس‌گرایی در ایران غیرقانونی است و دگرباشان جنسی و جنسیتی در معرض خطر آزار، سوء رفتار، و خشونت قرار دارند.»

تحت شریعت حاکم در جمهوری اسلامی مجازات رابطه افراد همجنس می‌تواند مرگ باشد.

گزارش بی بی‌سی می‌گوید: «این ویدئو که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، خشم کاربران آنلاین را برانگیخته است. آقای ثقتی بنیانگذار یک مرکز فرهنگی با محوریت تقوا و حجاب است.»

بی‌بی‌سی با اشاره به انکار مقامات نظام مذهبی حاکم بر ایران نوشته است: «روز شنبه، محمدمهدی اسماعیلی، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران]، گفت که هیچ گزارش منفی در رابطه با آقای ثقتی قبل از انتشار این ویدئو وجود نداشته است.»

در ادامه این گزارش آمده است که مقامات جمهوری اسلامی «در ابتدا پس از انتشار این ویدیوی جنسی در شبکه‌های اجتماعی سکوت کرده بودند. اما اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان سرانجام در ۳۱ تیر با صدور بیانیه‌ای به «اشتباه مشکوک مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان» اشاره کرد. این سازمان با بیان این که این پرونده «برای رسیدگی دقیق به مراجع قضایی ارجاع شده است»، نسبت به استفاده از این ویدیو برای «تضعیف جبهه فرهنگی شریف انقلاب اسلامی» هشدار داده شده است.

نشریه دیلی‌میل نیز به طور گسترده به موضوع مقام وزارت ارشاد اسلامی در گیلان پرداخته است. دیلی‌میل یکی از پرخواننده‌ترین سایت‌های خبری است.

  • مطبوعات اسرائيل

تایمز اسرائيل و جروزالم پست از جمله نشریات اسرائيلی هستند که اخبار اخیر مربوط به ثقتی را گزارش کرده‌اند.

تایمز اسرائيل که مخاطبانش در اسرائيل و کشورهای مختلف جهان هستند در بخش از گزارش خود در مورد ثقتی، به انگلیسی نوشته است: «ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، اوایل ماه جاری میلادی در جریان سفر به اوگاندا نگرش غرب نسبت به جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی را محکوم کرد.»

این روزنامه سخنان ابراهیم رئیسی در اوگاندا را منتشر کرده است که مدعی شده بود: «غرب امروز در صدد ترویج ایده همجنس‌گرایی است و با ترویج همجنس‌گرایی سعی در پایان دادن به نسل انسان دارد.»

تایمز اسرائيل در ادامه می‌نویسد که نبرد بر سر حجاب و اجبار مذهبی در پاییز گذشته به یک شعار اعتراضی قدرتمند برای اعتراض به مرگ مهسا امینی تبدیل شد. مهسا امینی پس از اینکه گشت ارشاد نیروی انتظامی او را به اتهام نقض قوانین پوشش زنان در ایران بازداشت کرد، جانش را در حین بازداشت از دست داد.

علاوه بر تایمز اسرائيل، روزنامه چپگرای هاآرتص در اسرائيل نیز گزار‌ش‌های مربوط به ویدیوی نسبت داده شده به ثقتی را منتشر کرده است.

  • آمریکا

سایت پرطرفدار «دیلی بیست» در آمریکا نیز به رابطه جنسی نسبت داده شده به مقام وزارت ارشاد اسلامی پرداخته است. بسیاری از خوانندگان این سایت جوانان آمریکایی هستند.

این سایت برای گزارش خود این عنوان را برگزیده است: «ایران یک مجری تندروی امور اخلاق را به دلیل ادعاهای مربوط به ویدئوی جنسی همجنس‌گرایانه اخراج کرد.»

دیلی‌بیست به قلم یک خبرنگار بخش «اخبار فوری» خود نوشته است «پس از انتشار یک ویدئوی تایید نشده از یکی از مقامات زورگوی فرهنگی که ظاهراً با مرد دیگری رابطه جنسی دارد، حکومت ایران روز شنبه هرگونه اطلاع قبلی در مورد ویدیوی جنسی ادعایی را رد کرد.»

دیلی‌بیست برای این خبر خود از برچسب «ریاکاری» به رنگ قرمز استفاده کرده است تا تفاوت سیاست‌های جمهوری اسلامی را با آنچه مقامات این حکومت انجام می‌دهند برجسته کند.

این گزارش می‌گوید این مقام، رضا ثقتی، «وظیفه ترویج ارزش‌های اسلامی تحت رژیم خشن ضد دگرباشان جنسی را برعهده داشت - نقشی که زمانی که ویدیوی جنسی او در اوایل ماه جاری در فضای مجازی پخش شد، از او گرفته شد.»

علاوه بر سایت‌ها و شبکه‌های یادشده، سایت‌های بسیار دیگری نیز اخبار جنجالی مربوط به مقام وزارت ارشاد اسلامی را منتشر کرده‌اند.

کانال تلگرامی معبر متعلق به مهدی حق شناس عکسی از دیدار او (نفر دوم از چپ) با رضا ثقتی را در دفتر او منتشر کرده بود.
کانال تلگرامی معبر متعلق به مهدی حق شناس عکسی از دیدار او (نفر دوم از چپ) با رضا ثقتی را در دفتر او منتشر کرده بود.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شده که بعد از ماجرای رضا ثقتی، در شبکه‌های اجتماعی ادعای تازه‌ای به شکل گسترده مطرح شده است که می‌گویند یک مقام ارشد دیگر جمهوری اسلامی، یعنی معاون ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» در استان گیلان که یک روحانی و از حامیان حجاب اجباری است با باجناق خود رابطه جنسی داشته است. نام این فرد مهدی حق شناس است. نکته قابل توجه انتشار تصاویری از ملاقات ثقتی با این روحانی در استان گیلان است.

پیمان بهبودی، سردبیر «رادیو گیلان» پیش از این به صدای آمریکا گفته که این افشاگری‌ها با هدف «روشنگری مردم» و در شرایطی است که جمهوری اسلامی در «خصوصی‌ترین مسائل» زندگی شهروندان «تعیین تکلیف می‌کند» اما مقامات «این طور جانماز آب می‌کشند» و «خود را علیه‌السلام می‌دانند.»

او همچنین گفته است: «مسئولان مطمئن باشند هر اسناد و مدارکی از تخلفات و دزدی و رانت و باند شما به دست ما برسد منتشر خواهیم کرد.»

مقامات جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات ضدحکومتی ۱۴۰۰ و اعتراضات به حجاب اجباری صدها نفر را کشتند و چشمان بسیاری از معترضان را نابینا و یا به آنها آسیب زدند. اکنون نیز مقامات جمهوری اسلامی از جمله احمدرضا رادان، فرمانده نیروی انتظامی، سعی دارند که با تهدید و زور بار دیگر حجاب را به زنانی که چنین پوششی را نمی‌خواهند تحمیل کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG