لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

واکنش تازه وزیر ارشاد: قبل از موضوع اخیر «هیچ گزارش منفی» از مدیرکل گیلان نداشتیم 


رضا ثقتی
رضا ثقتی

وزیر ارشاد دولت جمهوری اسلامی در واکنش به اخباری مبنی بر اطلاع زودهنگام او و سایر مقامات حکومتی از رسوایی جنسی پنهانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گیلان، مدعی شده که قبل از این موضوع، «هیچ گزارش منفی» از او نداشته است.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی درباره رضا ثقتی، مدیرکل برکنار شده ارشاد اسلامی استان گیلان، به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: هیچ گزارش منفی «قبل از این انتشار خبر» نبوده است.

او درباره اینکه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرده‌اند که از قبل گزارش‌هایی به مقامات جمهوری اسلامی داده‌اند، اعلام کرد: «خیر، اشتباه است. چنین چیزی نبوده است.»

رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان که موسس کارگاه «عفاف و حجاب» هم بوده، در پی انتشار ویدئویی منتسب به رابطه جنسی‌اش با یک مرد جوان، هفته گذشته از سمت خود برکنار شد. انتشار این ویدئو، واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت که اغلب به ریاکاری و پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی اشاره داشتند.

در این حال، مرتضی محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی سوم مردادماه در گفت‌وگویی که وب‌سایت «دیده‌بان ایران» آن را منتشر کرد، درباره رسوایی جنسی رضا ثقتی گفته بود: «ما پیش از منتشر شدن این فیلم، از روابط مدیرکل ارشاد استان گیلان اطلاع داشتیم و به وزیر تذکر داده بودیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت جمهوری اسلامی افزوده است: همان روزی که گزارش آمد و «هیچ رسانه‌ای هم خبردار نشده بود»، گفتیم یک سرپرست جدید تعیین می‌کنیم، تا مسیر کار به این موضوع گره نخورد.

رسوایی جنسی این مقام فرهنگی جمهوری اسلامی در پی آن رخ داد که ابتدا یک کانال تلگرامی محلی اقدام به انتشار تصاویر و توضیحاتی درباره رابطه جنسی رضا ثقتی با مردی دیگر به‌صورت پنهانی کرد و در روزهای بعد پس از انتشار گسترده خبر آن در سایر شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف، او از سمت خود برکنار و معاونش به عنوان سرپرست اداره‌کل ارشاد اسلامی گیلان منصوب شد.

پیمان بهبودی، سردبیر کانال تلگرامی «رادیو گیلان» که نخستین‌بار فیلم این رابطه جنسی را منتشر کرد، پنجم مردادماه در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی «صدای آمریکا» از بازداشت این مدیر دولت ابراهیم رئیسی و ۵۰ نفر دیگر در این رابطه خبر داده بود.

به گفته او، فیلم رابطه جنسی رئیس «قرارگاه عفاف و حجاب گیلان» همزمان در کمیسیون امنیت ملی مجلس هم نمایش داده شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از «وزیر ارشاد» خواسته بودند تا هرچه زودتر این مدیر را از سمتش عزل کند که «این درخواست هم از طرف وزیر ارشاد بی‌پاسخ می‌ماند.»

واکنش‌های گسترده عمومی به اقدام اخیر یک مقام ارشد فرهنگی حکومت ایران از آن رو صورت گرفته است که جمهوری اسلامی هیچگاه روابط همجنس‌گرایان، دگر جنس‌گرایان و سایر گرایشات جنسی به جز رابطه زناشویی را به رسمیت نشناخته و همواره افرادی را در این ارتباط با اتهام‌هایی همچون «ارتباط نامشروع» مورد آزار، اذیت قرار داده، به زندان برده و حتی اعدام کرده است.


XS
SM
MD
LG