لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

واکنش‌ها به رسوایی جنسی مدیرکل ارشاد گیلان؛ نماینده مجلس: مصیبت است


انتشار فیلم رابطه جنسی رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد گیلان با یک مرد واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.
انتشار فیلم رابطه جنسی رضا ثقتی، مدیرکل ارشاد گیلان با یک مرد واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتشار فیلم رابطه جنسی رضا ثقتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان با یک مرد، آن را «توهین به قرآن» خواند؛ اما نایب رئیس مجلس برکناری ثقتی را «عجولانه» دانست و گفت هنوز چیزی «اثبات» نشده است.

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، مرتضی محمودوند، نماینده مجلس شورای اسلامی که یک‌شنبه یکم مرداد در صحن علنی مجلس سخن می‌گفت، واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی به انتشار فیلم ارتباط جنسی مدیرکل ارشاد استان گیلان با یک مرد را «مصیبت» خواند.

محمودوند با بیان این که «ما دیروز قرآن‌سوزی در کشور سوئد را محکوم کردیم»، گفت: «اما در حقیقت توهین به قرآن کریم در همین گیلان رخ داده است.»

او با تأکید بر این که «هیچ پاسخی برای بچه‌های مذهبی و حزب‌اللهی نداریم»، خواهان مداخله رئیس‌جمهوری و استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و گفت: «کسی که مسئول حجاب و عفاف بوده، چرا باید چنین جنایتی مرتکب شود.»

در واکنش به این اظهارات، مجتبی ذوالنور، نایب رئیس مجلس، با بیان این که «جلوتر از قانون و شرع حرکت نکنیم»، گفت که «اتفاقا دولت اقدام عجولانه در عزل انجام داد» و «تا زمانی که جرم کسی اثبات نشده با چه عنوانی باید با وی برخورد کنند؟»

طرح این مسئله در تریبون عمومی «ضمانت شرعی» دارد، چرا که «اثبات نشده» و «اگر اتفاقی افتاده باشد دستگاه‌های امنیتی و قضایی بررسی می‌کنند.»

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره رابطه جنسی رضا ثقتی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با یک مرد این مقام حکومتی موسس کارگاه «عفاف و حجاب» برکنار شد و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در اطلاعیه‌ای برکناری او را ناشی از «شائبه فساد» و پرونده او را «دارای ابهامات بسیار» دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک سال و نیم پیش، رضا ثقتی، متأهل و دارای سه فرزند را به عنوان فردی دارای «تجارب ارزشمند و روحیه انقلابی و دینی» به ریاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان برگزید.

در حالی که در روزهای گذشته خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران محمد صادقی بازیگر تئاتر را بدون ارائه هیچ‌گونه سندی به «ترویج همجنس‌گرایی» متهم کرده بود، روابط عمومی اداره فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان، اعلام کرده پرونده مدیر سابق این مجموعه «بدون هیچ‌گونه پیش‌داوری و تخریب حیثیت و آبروی افراد»، «برای رسیدگی دقیق» به قوه قضاییه فرستاده شده است.

در موارد مشابهی که نزدیکان حکومت به سوءاستفاده جنسی از افراد و حتی کودکان متهم شده‌‌اند، متهمان عموما توانسته‌اند از مجازات قضایی در امان بمانند.

محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی ایران، متهم به «آزار و اذیت جنسی» کودکان با وجود چندین شاکی خصوصی در سال ۱۳۹۶ تبرئه شد.

XS
SM
MD
LG