لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

تحولات اوکراین | از هشدار درباره چشم‌انداز اقتصاد جهان تا بازگشایی تئاتر کی‌یف


ویرانی‌های جنگ در اوکراین (آرشیو)
ویرانی‌های جنگ در اوکراین (آرشیو)

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود نسبت به تأثیرات منفی جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی به شدت هشدار داده است.

این بانک با اشاره به کمبود گسترده مواد غذایی، از بازگشت احتمالی «رکود تورمی»، که ترکیب خطرناکی از تورم بالا و رشد کند اقتصادی است، ابراز نگرانی می‌کند.

چنین شرایط بحرانی در چهار دهه گذشته سابقه نداشته است.

آرشیو
آرشیو


این سازمان که یکی از مهمترین اهدافش مبارزه با فقر است و ۱۸۹ عضو دارد، سه‌شنبه پیش‌بینی کرد که اقتصاد جهان در سال جاری ۲.۹ درصد رشد خواهد داشت. این میزان نسبت به ۵.۷ درصد رشد جهانی در سال‌ ۲۰۲۱، و از ۴.۱ درصدی که برای سال ۲۰۲۲ تخمین زده می‌شد، پایین‌تر است.

این سازمان، چشم‌انداز روشن‌تری را برای سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ نیز پیش‌بینی نمی‌کند و می‌گوید که رشد جهانی برای دو سال آینده فقط سه درصد خواهد بود.

  • بازگشایی یک سالن تئاتر در کی‌یف

برای نخستین بار از هنگام تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، یک مرکز نمایشی مشهور در شهر کی‌یف درهای خود را به روی علاقمندان گشود.

بازگشایی این تئاتر با استقبال زیادی مواجه شد و تمامی بلیت‌های نمایش به سرعت فروخته شد.

«تئاتر در پودیل» یکی دیگر از سازمان‌های فرهنگی در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین، است که اخیرا فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرد. پیش از این، سینماها ‌و اپرای ملی بازگشایی شده بودند.

این گروه نمایشی در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده است ‌و یکی از محبوب‌ترین تئاترها در کی‌یف است. این مرکز در سال ۲۰۱۷ به یک ساختمان مدرن و مجهز نقل مکان کرد.

از هنگام تهاجم نظامی روسیه، این گروه برنامه‌های خود را تغییر داد و نمایش‌نامه‌های نویسندگان روسی را کنار گذاشت.

تئاتر در پودیل
تئاتر در پودیل

  • گسترش روابط ژاپن و ناتو

مقامات ژاپنی و سازمان «ناتو» سه‌شنبه توافق کردند تا همکاری‌های نظامی و تمرینات مشترک خود را افزایش دهند.

این تصمیم به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین اتخاذ می‌شود که موجب نگرانی از احتمال وخامت شرایط امنیتی در اروپا و آسیا شده است.

نوبو کیشی، وزیر دفاع ژاپن، هنگام ملاقات با راب بانر، رئیس کمیته نظامی ناتو، گفت که ژاپن امیدوار است تا روابط خود را با کشورهای اروپایی تقویت کند و از مشارکت گسترده ناتو برای حفظ امنیت منطقه هند و اقیانوس آرام استقبال می‌کند.

سفر راب بانر به توکیو در شرایطی صورت می‌گیرد که نیروهای دفاعی دریایی ژاپن در تمرینات دریایی ناتو در دریای مدیترانه شرکت می‌کنند.

اواخر سه‌شنبه، کابینه نخست وزیر فومیدا کیشیدا، ضمن اشاره به افزایش تنش‌ها در تایوان و تعهد اعضای ناتو به صرف دو درصد از تولید ناخالص ملی خود در امور دفاعی، برنامه سالانه‌‌ای را تصویب کرد که قابلیت‌ها و هزینه‌های دفاعی ژاپن در پنج سال آینده را تقویت می‌کند.

این رقم دو برابر هزینه‌های نظامی کنونی ژاپن خواهد بود که کمی بیش از یک درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.

  • ادعای روسیه درباره پیشروی در اوکراین

روسیه همچنین روز سه‌شنبه مدعی شد که پس از درگیری‌های شدید موفق به تصرف بخش‌های وسیعی از شرق اوکراین شده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، گفت که نیروهای این کشور ۹۷ درصد از منطقه لوهانسک را در اختیار دارند.

روسیه اعلام کرده است که تصرف کامل «دونباس»، شامل مناطق دونتسک و لوهانسک، جایی که جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه از سال ۲۰۱۴ با دولت اوکراین می‌جنگند، هدف اصلی مسکو از تهاجم نظامی خود به کشور همسایه خود است.

در هفته‌های اخیر حملات روسیه به این مناطق شرقی اوکراین به شدت افزایش یافته است.

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که هرچند نیروهای روسیه از توانایی نظامی بیشتری برخوردارند، با این حال مدافعین اوکراینی که برخی از آنها به خوبی آموزش دیده‌اند، با ضدحملات خود در این مناطق خسارات و تلفات سنگینی به نیروهای نظامی روسیه وارد کرده‌اند.

درگیری‌های سنگین در سیورودونتسک، مرکز اداری لوهانسک، و لیسی‌چانسک، شهرهای واقع در دونباس که توسط نیروهای محلی طرفدار کرملین اداره می‌شود، به شدت ادامه دارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG