لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

وزیر اقتصاد آلمان:‌ اقتصاد روسیه در آستانه فروپاشی است


 روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان
روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان

وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان می‌گوید: ضربات تحریم‌های بین‌المللی بر پیکره اقتصاد روسیه چنان سهمگین است که مسکو بیش از این نمی‌تواند تاب بیاورد.

روبرت هابک، با اذعان بر فشار وارده بر دوش اقتصاد و مردم آلمان به دلیل افزایش بهای جهانی سوخت تصریح‌ کرد: «با این وجود، تداوم واردات انرژی از روسیه به آلمان، شرم آور است.»

وزارت اقتصاد روسیه اول ژوئن اعلام‌ کرد که اقتصاد این کشور به علت تحریم‌های غرب و کاهش تقاضا، سه درصد کوچک شده ‌است، این در حالی است که مسکو در ماه مارس، مدعی رشد ۳/ ۱ درصدی اقتصاد این کشور شده ‌بود.

صدراعظم سابق آلمان هم در نخستین موضع‌گیری درباره جنگ در اوکراین ضمن اعلام همبستگی با مردم این کشور، جنگ مسکو برضد کی‌یف را «وحشیانه» خواند.

آنگلا مرکل با بیان اینکه جنگ در اروپا یک وقفه و شکاف ایجاد شده است، افزود: «اتحاد کشورهای اروپایی برای غلبه بر این چالش و تلاش برای ادامه بقا، حیاتی است.

آنگلا مرکل که ۱۶ سال قدرت نخست در سیاست آلمان بود، پیش‌تر به دلیل پشتیبانی از خط لوله گازی نورد استریم دو، با انتقادهای گسترده‌ای در داخل آلمان و سایر کشورها از جمله آمریکا روبرو بود، اما حالا این پروژه عظیم که قرار بود گاز روسیه را مستقیما به آلمان منتقل کند،با دستور اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان، متوقف شده ‌است.

این در حالی‌ است که گرهارد شرودر صدر‌اعظم اسبق آلمان در مظان اتهام همکاری را ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه قرار دارد.

شرودر از اعضای سرشناس حزب سوسیال دموکرات آلمان در سال های ۱٩٩٩ تا ۲٠٠۵، بعد از هلموت کهل و پیش از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود. او که در دوران صدراعظمی خود مناسبات تنگاتنگ و دوستانه ای با ولادیمیر پوتین برقرار کرده بود، با استفاده از این موقعیت، ابتدا به عضویت هیئت مدیره شرکت دولتی روس‌نفت و سپس به ریاست هیئت مدیره گازپروم روسیه برگزیده ‌شد.

با آغاز جنگ روسیه بر علیه اوکراین رسانه‌‌های آلمانی از طرح شکایتی بر ضد آقای شرودر خبر دادند که در این شکایت، گرهارد شرودر به علت همکاری با روس‌ها به جنایت علیه بشریت متهم شده‌ است. او اکنون منتظر برگزاری جلسله دادگاه است.

XS
SM
MD
LG