لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

تاکید آمریکا و ناتو بر تداوم حمایت از اوکراین در مقابل تهاجم روسیه


کنفرانس خبری آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در واشنگتن (چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱)
کنفرانس خبری آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در واشنگتن (چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، و ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - با تأکید بر حفظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، و استقلال اوکراین اعلام کردند که تا پایان یافتن تهاجم روسیه علیه اوکراین، از دولت و مردم این کشور حمایت خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن ارائه بسته کمکی تازه به اوکراین را در راستای راهبرد پیش از تهاجم روسیه به آن کشور توصیف کرد و گفت که آمریکا مهمات و اسلحه بیشتری را به اوکراین می‌فرستد تا آنها بتوانند در برابر تهاجم روسیه از خودشان دفاع کنند و در میز مذاکره موضع قوی‌تری داشته باشند.

آقای بلینکن با بیان این که موضوع تهاجم روسیه به اوکراین فقط مسئله ایالات متحده نیست، تأکید کرد که همه باید همسو و متعهد باشند تا مطمئن شوند اوکراین می‌تواند از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، و استقلالش دفاع کند. وی گفت که بیش از شش میلیون اوکاینی مجبور شده‌اند میهنشان را ترک کنند و «ما به اتفاق به حل بحران حقوق بشری کمک می‌کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به این که پوتین امیدوار بود این حمله بتواند اعضای ناتو را متفرق کند، گفت این، ناتو را متحدتر کرد و کشورهای جهان از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین دفاع کردند. به گفته او به همین دلیل است که «ما به ایستادن در کنار یک اوکراین مستقل، دموکراتیک، و دارای حاکمیت ملی ادامه خواهیم داد.»

او با تأکید بر این که ناتو آماده است با چنین چالش‌هایی از طریق اقداماتی نظیر ایمن کردن پدافند سایبری و فناوری‌های نوین در سراسر جهان مقابله کند، گفت آمریکا مصمم است از هر وجب از قلمرو ناتو دفاع بکند و ۲۰ هزار نیروی دیگر به جناح شرقی ناتو فرستاده و بسیاری از هم‌پیمانان اروپایی هم همین کار را کرده‌اند.

آقای بلینکن با اشاره به این که فنلاند و سوئد در ماه گذشته تصمیم گرفتند به ناتو بپیوندند، با تکرار موضع رئیس‌جمهوری بایدن، این تصمیم را یک پیروزی برای دموکراسی توصیف کرد و گفت، فنلاند و سوئد نه به دلیل اجبار رهبرانشان، بلکه به دلیل درخواست شهروندانشان خواستار پیوستن به ناتو شدند. مردم می‌توانند به وضعیت روسیه، فنلاند و سوئد نگاه بکنند. یکی از این کشورها دارد به مردمش دروغ می‌گوید و آنها را به جنگ می‌برد. دیگران می‌خواهند از آن جلوگیری کنند.

او با تأکید بر این که ایالات متحده از درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو کاملا حمایت می‌کند، اعلام کرد که هر دو کشور واجد شرایط کامل هستند و با پیوستن به ناتو، این سازمان را تقویت و به یک ائتلاف دفاعی قوی‌تر تبدیل می‌کنند.

در این کنفرانس خبری ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نیز تأکید کرد که ایالات متحده نقش غیرقابل جایگزینی در مقابله ناتو با تهاجم بی‌دلیل روسیه علیه اوکراین ایفا می‌کند و این تفاوت بزرگی را هر روز در میدان نبرد رقم می‌زند.

دبیر کل ناتو با استقبال از تازه‌ترین بسته کمکی نظامی که صبح چهارشنبه ۱۱ خرداد رئیس‌جمهوری بایدن آن را اعلام کرد، آن را نشان‌دهنده نقش رهبری ایالات متحده دانست و گفت، این پشتیبانی نیرومند که از ناتو و همپیمانان ارائه می‌شود کمک می‌کند که نشان بدهیم که اوکراین تنها نیست و می‌توانیم در برابر تجاوزگری روسیه بایستیم. ما هم‌زمان باید از تشدید مناقشه جلوگیری کنیم و بتوانیم هرگونه احتمال اشتباه محاسبه را در منطقه شرقی ناتو برطرف کنیم.

ینس استولتنبرگ با قدردانی از ایالات متحده برای افزایش حضور نظامی در سراسر اروپا، گفت که هم‌پیمانان اروپایی نیز دارند پشتیبانی بیشتری را ارائه می‌دهند و برای هفتمین سال پیاپی هزینه‌کرد دفاعی آنها افزایش یافته و هم‌پیمانان بیشتری دارند دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌شان را به ناتو اختصاص می‌دهند.

دبیرکل ناتو تصمیم فنلاند و سوئد برای درخواست عضویت این سازمان را «تصمیم‌های تاریخی» خواند که ائتلاف ناتو را تقویت می‌کند و گفت که با اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رهبران فنلاند و سوئد در این خصوص در تماس مستقیم است.

وی از تصمیم ناتو برای تشکیل جلسه‌ای در مادرید اسپانیا در اواخر ماه ژوئن به منظور تقویت بازدارندگی ناتو و آمادگی برای «عصر رقابت فزاینده راهبردی» با روسیه و چین خبر داد.

دبیر کل ناتو با بیان این که این شامل همکاری به مراتب نزدیک‌تر با متحدان این سازمان در منطقه اقیانوس آرام و اقیانوس هند و آسیا است، بر ضرورت تمرکز بر افزایش سرمایه‌گذاری روی بخش‌های دفاعی و همچنین سرمایه‌گذاری در ناتو تأکید کرد.

XS
SM
MD
LG