لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

مانور روسیه با استفاده از تسلیحات بازدارنده هسته‌ای؛ بسته جدید کمکی ۷۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین


جنگ در اوکراین - آرشیو
جنگ در اوکراین - آرشیو

آکسیوس به نقل از خبرگزاری روسی اینترفکس روز چهارشنبه گزارش داد که نیروهای اتمی روسیه مانورهایی را در شمال شرق مسکو با استفاده از موشک‌های قابل حمل کلاهک‌های هسته‌ای آغاز کرده‌اند.

اینترفکس این خبر را به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داده است. به نوشته آکسیوس، این رزمایش را قوای موسوم به «نیروهای موشکی استراتژیک» روسیه، شاخه‌ای از نیروهای مسلح روسیه، انجام می‌دهند که قرار است به عنوان نیروی بازدارنده هسته‌ای در برابر تجاوزات احتمالی عمل کند.

حدود هزار پرسنل نظامی و ۱۰۰ خودرو در این رزمایش در استان ایوانوف شرکت کرده‌اند.

همزمان رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، روز چهارشنبه گفت یک بسته جدید کمکی تسلیحاتی ۷۰۰ میلیون دلاری برای اوکراین فرستاده می‌شود که شامل سامانه‌های راکتی نقطه‌زنی است که می تواند اهدافی را تا ۸۰ کیلومتر و با دقت مورد اصابت قرار دهد.

آقای بایدن در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده در کنار شرکای اوکراینی خود می‌ایستد و به ارائه تسلیحات و تجهیزات به اوکراین برای دفاع از خود ادامه می‌دهد.»

روسیه اما در واکنش نسبت به افزایش خطر رویارویی مستقیم با ایالات متحده هشدار داد. به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، طی سخنانی در عربستان سعودی، گفت تحویل این تجهیزات خطر کشیده شدن «کشور ثالث» به درگیری را افزایش می‌دهد.

در همین حال، گزارش‌های روز چهارشنبه حاکی از آن است که نیروهای روسیه به مرکز شهر صنعتی سیورودونتسک در شرق اوکراین نزدیک‌تر شدند.

ستاد کل ارتش اوکراین گفت که نیروهای نظامی روسیه زیرساخت‌ها را در مناطق شرقی و جنوبی، از جمله در شهر سیورودونتسک، در منطقه دونباس، را در هم کوبیدند.

بخش قابل توجهی از منطقه دونباس در شرق اوکراین دست جدایی طلبان حامی مسکو است و روسیه می‌خواهد نیروهای دولت مرکزی اوکراین را از مناطقی که همچنان کنترل آنها را در دست‌ دارند، خارج کند. روسیه پس از عقب نشینی از ایده تصرف کی‌یف، پایتخت اوکراین، توان نظامی خود را روی شرق اوکراین متمرکز کرده است.

مسکو روز چهارشنبه اعلام کرد که احتمال دیدار بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او را رد نمی کند، اما انجام هر گونه گفتگویی به آمادگی‌های قبلی نیاز دارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت که کار بر روی سند صلح با اوکراین از مدت‌ها قبل متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG