لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

مخالفت کنگره با وضع تحریمهای جدید علیه ایران


رئیس کمیته بانکی سنا می گوید وضع جریمه های جدید در حالی که مذاکرات جریان دارد، اشتباه است.

به نظر می رسد تیم جانسون، سناتور دموکرات از داکوتای جنوبی و رئیس کمیته بانکی سنای آمریکا – نهادی که تحریم های مالی جدیدی علیه ایران وضع کرده – از تلاش های گسترده و تلاش دولت آقای اوباما برای متقاعد کردن نمایندگان مجلس به فرصت دادن به دیپلماسی حمایت می کند.
وی روز پنجشنبه گفت که هر لایحه ای از سوی سنا برای افزایش تحریم ها علیه ایران پیش از پایان مهلت ۳۱ دسامبر در کمیته بانکی با مانع رو به رو خواهد شد، زیرا به عقیده وی: «دور تازه ای از تحریم ها می تواند در وحدت موجود در ائتلاف بین المللی علیه برنامه اتمی ایران شکاف بیاندازد.»
اما مایک کراپو، سناتور جمهوریخواه ایالت آیداهو و از اعضای برجسته کمیته بانکی با این نظر مخالفت کرد و اظهار داشت: «تحریم ها آشکارا در کشاندن ایران بر سر میز مذاکره تأثیر داشت. من هنوز هم معتقدم که باید در اقدامات بعدی از همین ابزار قدرت استفاده کنیم.»

در حالی که مجلس نمایندگان از این هفته، و مجلس سنا از هفته دیگر تعطیل خواهند بود، احتمال اقدام از سوی کنگره در سال جاری میلادی منتفی است؛ و هر تحریم جدیدی در صورت تصویب، به احتمال زیاد با وتوی پرزیدنت اوباما رو به رو خواهد شد.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی، در این باره می گوید: «من درک می کنم که این یک حرکت «گمراه کننده» در سناست، و ما در واقع هیچ اقدامی نخواهیم کرد.» و لینزی گراهام، سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی اعتقاد دارد کنگره می تواند در آغاز سال جدید به این مسأله بپردازد: «فکر می کنم که در نهایت یک لایحه با توافق دو حزب تدوین، و در ماه ژانویه به رأی گذاشته شود. من برای تصویب چنین لایحه ای فشار خواهم آورد.»
اما وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا چنین اقدامی را اشتباه می داند و می گوید باید به دیپلماسی فرصت عمل داده شود:
«ما باید این دیپلماسی را بیازماییم، و راهش این است که برآورده شدن گام اول را ببینیم و سپس در باره توافق جامع مذاکره کنیم. کنگره همیشه از امتیاز عمل کردن برخوردار است. و من می دانم که به ویژه وقتی پای تحریم ایران به میان آید، می تواند خیلی سریع عمل کند.» به نظر خانم شرمن توافق موقت کنونی محدودیت های شدیدی برای فعالیت هسته ایران قاتل شده، و بر تحقیق و رسیدگی مبتنی است، نه اعتماد.
دولت آقای اوباما اصرار دارد که تنها برآیند قابل پذیرش این ست که ایران «به صورتی قابل تحقیق و بازبینی» دست به تولید سلاح هسته ای نزند.
برخی از قانونگذاران آمریکا تردید دارند که بتوان به این هدف رسید، به ویژه در صورتی که فشار اقتصادی بیشتری بر ایران وارد نیاید.

XS
SM
MD
LG