لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

تحریمهای جدید آمریکا علیه حامیان برنامه اتمی ایران


دیوید کوهن
دیوید کوهن
آمریکا بیش از ۱۲ شرکت و شخص را به دلیل طفره رفتن از تحریم های بین المللی علیه ایران و حمایت از برنامه اتمی تهران، هدف گرفته است.

وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند دارائی های شرکت ها و افرادی را که در فراهم آوردن مواد مورد نیاز تولید تسلیحات انهدام جمعی درگیرهستند، و سعی دارند تحریم ها را نادیده بگیرند، مسدود می کنند و معامله با آنها را ممنوع می سازند.

مقامات گفتند هدف های جدید شامل شرکت های کشتیرانی و افرادی در سنگاپور، فیلیپین و اوکراین می شوند.

آنها همچنین از ۵ شرکت ایرانی که می گویند مستقیما در اقداماتی برای افزایش توانایی ایران در غنی سازی اورانیوم درگیر هستند نام بردند. چند شرکت دیگر مرتبط با برنامه موشکی ایران نیز هدف قرار گرفته اند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که برخی از قانونگذاران آمریکا بر وضع تحریم های بیشتر علیه ایران تاکید می ورزند. اما دولت اوباما تاکنون آنها را ترغیب کرده است دست نگاهدارند و می گوید تحریم های بیشترمی تواند به مذاکرات جاری با ایران صدمه بزند.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا گفت اقدام روز پنجشنبه، شرکت ها و افراد دیگری را به فهرست تحریم هایی که قبلا صادرشده است می افزاید، و نشان می دهد توافق اخیر ژنو «بر ادامه کوشش های ما برای فاش کردن کسانی که ازبرنامه اتمی ایران حمایت می کنند یا می خواهند تحریم های مارا نادیده بگیرند، دخالت ندارد ونخواهد داشت.»

با این حال، کوهن و وندی شرمن معاون امور سیاسی وزارت امورخارجه روز پنجشنبه درجلسه کمیته بانکداری سنا گفتند وضع تحریم های جدید بر ایران، احتمالا موجب خواهد شد واشنگتن حمایت متحدان خود را از دست بدهد.

شرمن گفت دولت اوباما در درخواست از کنگره برای خودداری از وضع اقدامات تنبیهی اضافی علیه ایران درست عمل می کند.

کوهن اظهار داشت اگر متحدان بین المللی آمریکا به این نتیحه برسند که واشنگتن به راه حل دیپلماتیک برای مساله اتمی ایران علاقه مند نیست، امکان دارد ایالات متحده حمایت آنها را از دست بدهد.

سناتور تیم جانسون، رئیس کمیته بانکداری که برقانون تحریم ها نظارت می کند، گفت او با دولت اوباما موافق است که هر اقدام جدید می تواند مذاکرات برای مهار برنامه اتمی ایران را مختل کند.

وزیر امور خارجه ایران گفته است تحریم های جدید توافق موقت را که در ژنو به دست آمده، نابود می کند.
XS
SM
MD
LG