لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۱

اجلاس کارشناسان فنی ایران و ۵+۱ برگزار شد


کارشناسان فنی از ایران و کشورهای ۵+۱ در جلسه ای در وین درباره جزئیات اجرای گام اول توافق اتمی با ایران در ماه نوامبر به بحث و تبادل نظر پرداختند.
این توافق برای یک دوره ۶ ماهه است و پیشرفت ایران در فعالیت های اتمی را متوقف می سازد، در حالی که مذاکره جهت توافقنامه ای فراگیر - که به نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی تهران بپردازد - ادامه پیدا می کند. طی این ۶ ماه، ۵+۱ کاهش محدود، هدفمند و قابل برگشت در تحریم ها برای ایران را فراهم خواهد آورد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، اخیراً در جلسه مجمع سابان در واشنگتن حضور یافت و تاکید کرد در دوره ۶ ماه مذاکره برای توافق فراگیر، ساختار اساسی تحریم ها به جای خود باقی می ماند. او گفت:
« ما تحریم های اصلی را کاهش نمی دهیم؛ پنجره کوچکی باز می کنیم که از طریق آن، آنها می توانند به مقداری از درآمدها دسترسی داشته باشند، ولی ما می توانیم آن را کنترل کنیم و قابل برگشت است. و در دوره ۶ ماهه، اگر ایران نشان دهد توافق را رعایت نمی کند، و با حسن نیت نیست، به مذاکره نمی نشیند، ما می توانیم تحریم ها را بازگردانیم و حتی سخت تر کنیم.»
آقای اوباما هدف خود را برای بازداشتن ایران از دست یابی به اسلحه اتمی تکرار کرد و افزود «اما آنچه من گفته ام این است که بهترین راه برای ما دربازداشتن ایران از تهیه اسلحه اتمی، یک راه حل فراگیر، قابل تایید و دیپلماتیک است ، بی آن که هیچ گزینه ای از روی میز، اگر نتوانیم آن را بدست آوریم، برداشته شود.»
پرزیدنت اوباما گفت ارجحیت خود او برای گزینه دیپلماتیک این خواهد بود که ایران تمام جنبه های برنامه اتمی را حذف کند، امکان داشتن برنامه اتمی را کنار بگذارد، و تمام توانایی های نظامی خود را رها کند.» اما، آقای اوباما گفت، این گزینه بخصوص در دسترس نیست. در نتیجه ، «کاری که باید انجام دهیم این است که با توجه به گزینه های موجود، تصمیم بگیریم بهترین راه اطمینان ازعدم دسترسی ایران به اسلحه اتمی کدام است.»
آقای اوباما گفت ما نیاز داریم این مسیر دیپلماتیک را آزمایش کنیم، می فهمیم بر اعتماد استوارنیست، برآنچه ما می توانیم تایید کنیم قراردارد.
رئیس جمهوری گفت «اگرما قادر شویم این معامله را به انجام برسانیم، آنگاه آنچه می توانیم ازطریق یک راه حل دیپلماتیک بدست آوریم، ازآنچه ممکن است بتوانیم از طریق دیگر گزینه های دردسترس کسب کنیم، بزرگترخواهد بود.
XS
SM
MD
LG