لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

عراقچی: تحریمهای جدید خلاف روح توافقنامه ژنو است


ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی روز جمعه به نقل از یک عضو مذاکره کننده اتمی ایران گزارش داد که گفتگو های وین، «برای انجام مشورتهایی در تهران پایان یافت.»
کارشناسان فنی ایران و گروه ۱+۵ در مورد جزئیات فنی توافقنامه دراز مدتی که بتواند برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم های بین المللی محدود کند، مذاکره می کردند.
عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران روز جمعه به خبرگزاری های ایران گفت تحریم های تازه آمریکا علیه ایران «غیر سازنده» و «خلاف حسن نیت» است. او گفت: «در حال بررسی رفتار اخیر این کشور هستیم و عمل لازم را اتخاذ می‌کنیم.» آقای عراقچی گفته است: این اقدام خلاف روح توافقنامه ‍ژنو است.

عراقچی در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، دولت آمریکا را متهم به «سردرگمی» و «بازی دوگانه» بعد از توافق ژنو کرد و گفت: «از یک طرف در کنگره تلاش می کردند جلوی تحریم های جدیدی را بگیرند و از طرف دیگر شرکت های جدیدی را به لیست تحریم ها اضافه می کنند.»

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که نمایندگان ایران به زودی وین را ترک، و به تهران باز می گردند.
روز پنجشنبه که کارشناسان فنی ایران و گروه ۱+۵ در وین در حال مذاکره بودند، آمریکا بیش از ۱۲ شرکت و شخص را به دلیل طفره رفتن از تحریم های بین المللی علیه ایران و حمایت از برنامه اتمی تهران، هدف تحریم قرار داد.
وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند دارائی های شرکت ها و افرادی را که در فراهم آوردن مواد مورد نیاز تولید تسلیحات انهدام جمعی درگیر هستند، و سعی دارند تحریم ها را نادیده بگیرند، مسدود و معامله با آنها را ممنوع می کند.
رسانه های ایران می گویند بر اساس توافق اولیه ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، اجرای تحریم های بیشتر علیه ایران باید متوقف شود. آمریکا می گوید طبق آن توافق، تحریم های محدودی علیه ایران برداشته می شود اما ستون تحریم های فعلی باقی می ماند.
مقامات آمریکایی گفتند تحریم های جدید شامل شرکت های کشتیرانی و افرادی در سنگاپور، فیلیپین و اوکراین می شوند.
آنها همچنین از ۵ شرکت ایرانی که می گویند مستقیما در اقداماتی برای افزایش توانایی ایران در غنی سازی اورانیوم درگیر هستند نام بردند. چند شرکت دیگر مرتبط با برنامه موشکی ایران نیز هدف قرار گرفته اند.
رسانه های خبری همچنین روز پنجشنبه گزارش دادند با تلاش دولت باراک اوباما، مجلس نمایندگان آمریکا تا پایان سال جاری تصویب تحریم های تازه علیه ایران را بررسی نمی کند.
کاخ سفید گفته بود تصویب تحریم های تازه علیه ایران سازنده نیست. با این حال، نیویورک تایمز گزارش داده است که اقدام تازه کاخ سفید در افزودن نام چند شرکت ایرانی به لیست تحریم ها، تحت فشار کنگره آمریکا صورت گرفته تا نشان دهد تحریم ها علیه بخش نفتی و یا برنامه های موشکی و اتمی ایران را آسان نمی کند.

مقامات ایران گفته بودند تصویب تحریم های تازه علیه ایران به معنای پایان توافق اولیه اتمی در ژنو است.
XS
SM
MD
LG