لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

تحریم های جدید در حین مذاکرات اتمی سازنده نیست


بنجامین رادز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید
بنجامین رادز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید
بنجامین رادز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت اظهارات بنیامین نتانیاهو مبنی بر لزوم اعمال تحریم های بیشتر اقتصادی بر ایران، حاکی از امکان همکاری آمریکا و اسرائیل – به عنوان دوست- بر پرونده هسته ای ایران و همچنین تمرکز بر توافق نهایی با ایران است. آقای رادز این سخنان را در جمع خبرنگارانی گفت که او و جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید را در پرواز به سوی ژوهانسبورگ همراهی می کردند.

جی کارنی، سخنگو و بن رادز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در هواپیمای متعلق به نیروی هوایی آمریکا و در مسیر ژوهانسبورگ در جمع خبرنگاران همراه سخن می گفتند.

بنجامین رادز در پاسخ به خبرنگاری که نظرش را درباره اظهارات نخست وزیر اسرائیل درباره لزوم اعمال تحریم های بیشتر بر ایران، پرسید گفت: «به نظر من در اظهارات آقای نتانیاهو بخش های سازنده ای بود که هدفش بیش از آن که تاکید بر اختلافات تاکتیکی احتمالی باشد، تحکیم اتحاد اسرائیل و آمریکا در این مسئله و مسائل دیگر بود.»

معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما گفت واشنگتن بارها گفته است که اگر ایران مفاد توافقنامه را نقض کند تحریم ها تشدید خواهد شد. او در عین حال یک بار دیگر بر این موضع کاخ سفید تاکید کرد که اعمال تحریم های جدید در جریان مذاکرات «به شدت غیرسازنده» است.

بنجامین رادز گفت: «این امر یکپارچگی ۱+۵ را که برای رسیدن به توافق لازم است، تهدید می کند و با تقویت موضع برخی عوامل تندرو از داخل ایران، مشارکت طرف ایرانی در مذاکرات را پیچیده می سازد.»

این مقام ارشد کاخ سفید گفت تحریم های بیشتر در نهایت سامانه تحریم را تضعیف می کند چرا که هدف از تحریم ها رسیدن به مذاکره بود که حالا محقق شده و می توان مسئله را صلح آمیز حل و فصل کرد.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اشاره به ادامه تحریم های قبلی بر تهران طی انجام مذاکرات، گفت: «ایران طی شش ماه آینده بیش از آنچه که با تسهیل محدود تحریم ها بدست می آورد، ضرر می کند. پس در حال حاضر لزومی به اعمال تحریم های جدید نمی بینیم.» او گفت اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، تحریم های جدید مورد بررسی قرار می گیرد «اما اکنون زمان آزمایش یک راه حل صلح آمیز و دیپلماتیک است.»

بنجامین رادز گفت به توانایی کنگره آمریکا در تصویب سریع تحریم های جدید علیه ایران، در صورت نقض توافق اخیر از سوی تهران، اطمینان دارد. او گفت در صورت عدم پیروزی مذاکرات در پایان ۶ ماه، دولت آمریکا نه تنها با کنگره برای تحریم های جدید وارد کار می شود بلکه با جامعه بین الملل برای اعمال فشار بیشتر بر ایران برای نتیجه نهایی مورد نظر همکاری خواهد کرد.

بنجامین رادز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه سخنانش با خبرنگاران همچنین بر اهمیت فرصت دیپلماتیکی که میان ایران و آمریکا –در سایه تحریم ها فراهم شده- تاکید کرد و گفت «عملکرد ۱+۵ با ایران بر مبنای مذاکره است. ما نمی خواهیم کاری کنیم که فرصت حل دیپلماتیک مسئله را به خطر بیاندازیم.»

بنجامین رادز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تضمین های مورد انتظار بنیامین نتانیاهو از آمریکا هنگام توافق نهایی با ایران، بار دیگر موضع قبلی دولت آمریکا مبنی بر ملاحظه کردن نگرانی های امنیتی اسرائیل را تکرار کرد و گفت: «به طور کلی، توافق نهایی نگرانی های دو طرف را پاسخ خواهد داد. در نهایت، هیچ توافقی موفق نیست مگر آن که اسرائیل اطمینان یابد نگرانی های امنیتی اش برطرف شده است.»
XS
SM
MD
LG