لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

حسن روحانی از توافقنامه اتمی دفاع کرد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از توافقنامه اتمی موقت دفاع کرده است و می گوید بهبود اقتصاد به اندازه حفظ یک برنامه اتمی صلحجویانه مهم است.

بگزارش اسوشیتد پرس، روحانی این نظر را روز شنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد در جمع دانشجویان ابراز داشت. او گفت «فناوری اتمی و غنی سازی اورانیوم حق ما است، اما پیشرفت، بهبود شرایط زندگی و رفاه مردم نیز حق مسلم ما است.»

روحانی اظهار داشت «سانتریفیوژها باید بچرخند. اما زندگی مردم و اقتصاد نیز باید بچرخد» و افزود «بدون قدرت اقتصادی، قدرت ملی ما تقویت نخواهد شد.»

سخنان روحانی با شعارهای «اعتدال، اصلاحات» از سوی طرفداران ، و «مرگ بر آمریکا» از سوی مخالفان او قطع شد.

زمانی که طرفدارانش خواهان آزادی رهبران اوپوزیسیون شدند و مخالفان درخواست کردند آنها اعدام شوند، روحانی لحظاتی مکث کرد. سپس با لبخند گفت «ما برای رسیدن به هدف هایمان به وحدت و اجماع نیاز داریم. بنابراین باید بیشترمتحمل باشیم.»

روحانی گفت «اگر ما نتوانیم مسائل داخلی خود را از طریق منطق و وحدت حل کنیم، قادر نخواهیم بود مسائل پیچیده منطقه ای و جهانی را حل کنیم.»

تندروها توافقنامه ژنو را یک «جام زهر که حقوق غنی سازی ایران را عملا پایمال می کند» نامیده اند.

روحانی گفت «درنخستین ۱۰۰ روز دولت، ما یکی از گره های ۱۰ سال گذشته را باز کردیم و گام هایی بسوی تعاملی سازنده با جهان بسود ملت برداشته ایم.»

در این میان، خبرگزاری نیمه رسمی مهر روز شنبه گزارش داد دو بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات اراک وارد کشور شده اند.

خبرگزاری ایرنا بنقل از بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت اطلاعات مربوط به نسل جدید سانتریفیوژهای ایران در دسترس آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

نسل جدید سانتریفیوژها می تواند اورانیوم بیشتری را در زمانی کوتاه تر غنی سازد. بر اساس توافق جداگانه ای با قدرت های جهان، ایران موافقت کرده است. از سانتریفیوژهای جدید استفاده نکند.
XS
SM
MD
LG