لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

کری از کنگره خواست تحریمهای جدید متوقف شود


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از توافقنامه دولت آمریکا با ایران درباره برنامه اتمی این کشور در ژنو دفاع کرد، و از کنگره خواست از تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران مادامی که مذاکرات ادامه دارد و شانسی برای موفقیت هست، خودداری کند. روشن نیست آیا سنا قبل از تعطیلات سنا به مناسبت جشن میلاد مسیح و سال نو، تحریم های جدیدی علیه ایران به تصویب خواهد رساند یا نه.

جان کری برای نخستین بار بعد از توافقنامه ژنو با ایران، به کنگره آمریکا رفت و به نگرانی ها و تردیدهای قانونگذاران در این باره پاسخ گفت. آقای کری بسیاری از این نگرانی ها و تردیدها را از قانونگذاران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان شنیده است. اد رویس رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان - که جمهوریخواه است - گفته است ایران قبلاً هم جامعه جهانی را درباره برنامه اتمی اش فریب داده است.

رویس گفت: ایران فقط یک کشور دیگر نیست. به سادگی نمی توان به آن درباره فناوری غنی سازی اطمینان کرد، زیرا تلاش برای راستی آزمایی آن هرگز قابل تایید کامل نیست.
بحث جان کری این بود که این توافقنامه اهمیت زیادی برای امنیت ملی آمریکا و متحدان نزدیک آن، از جمله اسرائیل، دارد.
آقای کری گفت: وقتی توافقنامه اجرا شود، پیشرفت برنامه اتمی ایران را متوقف خواهد کرد، توقف این پیشرفتها برای نخستین بار در ده سال اخیر صورت می گیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا از اعضای مجلس نمایندگان و سنا خواست از هر تلاشی برای اعمال تحریمهای جدید و سخت تر علیه ایران در طول ۶ ماهی که مشخصاً در توافقنامه ذکر شده خودداری کنند، زیرا روند مذاکرات را از خط خارج خواهد کرد.
آقای کری گفت: بگذارید خیلی روشن بگویم، این لحظۀ دیپلوماتیک خیلی ظریفی است و ما این شانس را داریم که یکی از مهمترین مسائل و نگرانی امنیت ملی خود را - که جهان امروز با آن روبروست - از طریق صلح آمیز حل کنیم.

مجلس نمایندگان در ماه ژوئیه تحریم های سخت تری علیه ایران به تصویب رساند، ولی مجلس سنا هنوز طرحی را به تصویب نرسانده است. صداهای متناقضی از سنا به گوش می رسد. سناتور جان مک کین جمهوریخواه - عضو کمیته روابط خارجی سنا - به صدای آمریکا گفت که این کمیته تحریم های جدیدی را مورد ملاحظه قرار داده است.
سناتور مک کین گفت: ما هنوز در حال مذاکره هستیم، و باید به زودی به توافقی دست یابیم.
کمیته امور بانکی سنا برنامه ای برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران در سال جاری ندارد، و بیش از یک هفته به پایان کار سنا در سال ۲۰۱۳ باقی نمانده است.
XS
SM
MD
LG