لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

کاخ سفید گزارش تحقیقات درباره عملیات خروج از افغانستان را منتشر کرد؛ دولت قبل «مقصر» بود


نیروهای آمریکا تابستان ۱۴۰۰ از افغانستان خارج شدند.
نیروهای آمریکا تابستان ۱۴۰۰ از افغانستان خارج شدند.

کاخ سفید تحقیقات درباره عملیات خروج از افغانستان را در اختیار کنگره آمریکا قرار داد. لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفت تحقیقات وزارت دفاع با همکاری شورای امنیت ملی کاخ سفید و دفتر رئیس جمهوری تکمیل شده و نسخه محرمانه آن در اختیار کمیته دفاعی کنگره آمریکا قرار گرفته است.

از مدتها پیش، اعضای کنگره خواستار تحقیقات و جزئیات درباره نحوه خروج آمریکا از افغانستان شده بودند. زمانیکه آمریکا در تابستان ۱۴۰۰ قصد داشت از افغانستان نیروهای خود را خارج کند، در کشور هرج و مرج روی داد و در فاصله‌ای کوتاه، طالبان دولت اشرف غنی را سرنگون کرد.

در گزارش غیرمحرمانه ۱۲ صفحه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، مقامات دولت بایدن عمده مشکلات در خروج نیروها از أفغانستان را متوجه دولت قبلی، کرده اند و گفته‌اند دولت ترامپ توافق شتابزده‌ای با طالبان داشت و دولت بایدن را در جریان جزئیات قرار نداده بود.

براساس ادعای این سند، آقای بایدن سه ماه بعد از تحویل قدرت، باید کار خروج باقیمانده نیروها از افغانستان را انجام می‌داد. در بخشی از این گزارش آمده: رئیس‌جمهور بایدن به پایان دادن به جنگ افغانستان متعهد شده بود اما هنگامی که روی کار آمد با واقعیت‌های سختی که دولت ترامپ برای او به جا گذاشته بود مواجه شد.

دونالد ترامپ وقتی در سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید،‌ نیروهای آمریکا در افغانستان را از ده هزار به حدود ۲۵۰۰ نیرو کاهش داد. دو سال بعد نیز مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا با طالبان یک توافق صلح امضا کرد. دولت بایدن می‌گوید این توافق، دست و پای دولت جدید را بسته بود.

در گزارش دولت بایدن اشاره شده که کار تخلیه نیرو باید زودتر انجام می‌شد. جان کربی از مقامات کاخ سفید روز پنجشنبه در یک نشست خبری درباره این گزارش توضیحاتی داد. او گفت که دولت آمریکا سرعت تحرک طالبان در سراسر کشور را درست ارزیابی نکرده بود.

ان بی سی گزارش داد که دونالد ترامپ در شبکه تروث سوشال، واکنش به انتشار این گزارش گفته که این «بازی دولت» بایدن است تا در ماجرای خروج آمریکا از افغانستان، او مقصر نشان داده شود. او نوشت: «بایدن مسئول است و نه هیچکس دیگر»

دونالد ترامپ در شبکه تروث سوشال به این گزارش واکنش نشان داد.
دونالد ترامپ در شبکه تروث سوشال به این گزارش واکنش نشان داد.

در این گزارش تاکید شده که جو بایدن ضرب الاجل تابستان ۱۴۰۰ را تمدید نکرد چون اعتقاد داشت «هرچه زودتر این ماموریت تمام شود، بهتر است».

در این گزارش آمده، آقای بایدن با توصیه مقامات وزارت دفاع خروج نیروها از افغانستان را اجرا کرد.

در تابستان ۱۴۰۰، آمریکا و کشورهای غربی همزمان با خروج نیروهای نظامی ایالات متحده، دست‌کم ۱۲۰ هزار نفر را از طریق هوایی از افغانستان خارج کردند چون برخی از آنها جان‌شان از سوی طالبان در خطر بود.

در یک انفجار در فرودگاه کابل، دست‌کم ۱۳ آمریکایی جان باختند.

جمهوریخواهان در کنگره آمریکا بارها از دولت بایدن درباره انجام طرح خروج نیروها از افغانستان سوال کرده بودند.

تام کاتن از اعضای جمهوریخواه کمیته دفاعی سنا در واکنش به گزارش کاخ سفید گفته خروج از افغانستان یک «شکست مفتضاحانه» به خاطر «ضعف و بی کفایتی» رئیس جمهور بایدن بود.

در گزارش کاخ سفید به ضعف دولت و ارتش افغانستان هم به عنوان دلایل اصلی هرج و مرج در زمان خروج نیروهای آمریکا از این کشور ذکر شده است.


مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG