لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

فرود پرواز کابل در دوحه؛ تلاش آمریکا برای خارج کردن افراد از افغانستان ادامه دارد


دوحه، قطر (آرشیو)
دوحه، قطر (آرشیو)

هواپیمای مسافری حامل آمریکایی‌ها و دیگر خارجی‌ها که پیشتر کابل را ترک کرده بود، پنجشنبه شب ۱۸ شهریور، در دوحه به زمین نشست.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد این هواپیما متعلق به شرکت قطر ایرویز است.

در همین حال، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده خروج شهروندان آمریکایی و افراد دارای مجوز اقامت دائم در آمریکا را با یک پرواز چارتر «قطر ایرویز» از فرودگاه بین المللی حامد کرزی تسهیل کرد. این بیانیه از تلاش‌های قطر تشکر در این زمینه نیز تشکر کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌‌گوید طالبان در تسهیل خروج این افراد همکاری کرده و از خود انعطاف نشان داده و در ارتباط با امور آمریکا در این زمینه «حرفه‌ای» عمل کرده است. این بیانیه‌ می‌گوید که آمریکا به تلاش برای خارج کردن شهروندان آمریکایی و افراد دارای اقامت دائم و افغانستانی‌هایی که برای آمریکا کار کرده‌اند ادامه می‌دهد و جزئیات این تلاش‌ها را تا پیش از خروج امن این افراد، اعلام نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که ده‌ها آمریکایی و اتباع کشورهای غربی روز پنجشنبه با یک پرواز تجاری هواپیمایی قطر، افغانستان را ترک کردند.

یک مقام ایالات متحده در همین روز گفته بود که مقامات طالبان موافقت کرده‌اند به ۲۰۰ غیرنظامی آمریکا و شهروندان کشور سوم، که به رغم پایان عملیات خروج نیروهای نظامی آمریکا هنوز در افغانستان هستند، اجازه دهند با پروازهای چارتر آن کشور را ترک کنند.

رویترز به نقل از مقام رسمی آمریکا که خواست نامش فاش نشود گفت طالبان توسط زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا، برای صدور چنین اجازه ای تحت فشار بودند.

رویترز روز سه شنبه نوشت گزارش هایی وجود دارد که نشان می‌دهد در چند روز گذشته حدود هزار نفر، از جمله شهروندان آمریکایی، در فرودگاه مزار شریف روزها است که در انتظار صدور اجازه پرواز چارتر و ترک افغانستان هستند.

XS
SM
MD
LG