لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۹

سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن به بازگرداندن آمریکاییان متعهد است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید با توجه به نزدیک شدن سر رسید مهلت تعیین شده از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت رئیس جمهوری آمریکا همچنان به این ضرب الاجل متعهد است.

خانم ساکی دوشنبه در نشست خبری روزانه و با اشاره به اینکه مقادیری از اسلحه‌های ساخت آمریکا که نیروی نظامی افغانستان داده شده بود، به دست طالبان افتاده است افزود این جزو اهداف ما نبود. این تسلیحات برای نیروی نظامی این کشور ارسال شده بود و در زمانی که باید از آن استفاده می‌کردند، از آن بهره نگرفتند.

او ادامه داد: «دولت آمریکا هیچگاه اجازه تبدیل شدن مجدد افغانستان به پایگاه و پناهگاهی برای گروه‌های تروریستی را نمی‌دهد.»

خانم ساکی ادامه داد ما در حال بررسی تعداد آمریکایی‌هایی که هنوز در افغانستان مانده‌اند هستیم و اعتقاد داریم که تعداد بسیار کمی هنوز در افغانستان هست و افزود: تا کنون حدود شش هزار آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

آمریکا و شرکایش تاکنون بیش از ۱۲۳ هزار تن را که شامل اتباع خود و افغانستانی‌های همیار می‌شود را از آن کشور خارج کرده‌اند. جو بایدن در ماه گذشته روز ۳۱ اوت، نهم شهریور را پایان حضور و عملیات نظامی آمریکا در افغانستان اعلام کرده بود.

کره شمالی

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی که خواستار واکنش آمریکا به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اقدام جدید هسته‌ای کره شمالی در از سرگیری یک رآکتور تولید پلوتونیوم جهت ساخت سلاح اتمی شده بود گفت: این گزارش، به نیاز فوری به گفت‌وگو و دیپلماسی تاکید می‌کند.

خانم ساکی افزود آمریکا همچنان به دنبال گفت‌وگو با کره شمالی برای بحث در مورد گزارش و خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمانی که پیونگ یانگ بازرسانش را در سال ۲۰۰۹ اخراج کرد، هیچ دسترسی به کره شمالی ندارد. متعاقب آن این کشور برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را ادامه داد و آزمایش هسته‌ای خود را از سر گرفت. آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال ۲۰۱۷ انجام شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG