لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

جو بایدن: حضور ۲۰ ساله نظامی آمریکا در افغانستان پایان یافت


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید، عکس از آرشیو
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید، عکس از آرشیو

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده ساعتی پس از اعلام خروج کامل نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان و با صدور بیانیه‌ای، از فرماندهان و نیروهای نظامی تقدیر و تشکر کرد و گفت روز سه‌شنبه درباره تصمیمش برای تمدید نکردن ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان، سخنرانی خطاب به مردم خواهد داشت.

در این بیانیه که شامگاه دوشنبه هشتم شهریور منتشر شد،‌ آقای بایدن گفت: «از وزیر خارجه آمریکا خواسته‌ام به هدایت هماهنگی با شرکای بین‌المللی ادامه دهد تا مطمئن شویم هر آمریکایی، شریک افغانستانی و شهروندان خارجی که می‌خواهند کشور را ترک کنند، بتوانند خارج شوند.»

او گفت در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا را انجام دادند و بیش از ۱۲۰هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان آمریکا را خارج ساختند و «حالا، حضور ۲۰ ساله نظامی ما در افغانستان پایان یافت.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای صادر کرد که یک «پیام روشن» از انتظارات جامعه جهانی به طالبان می‌فرستد که باید به طور ویژه، آزادی سفر را رعایت کنند. او گفت طالبان نسبت به عبور ایمن تعهد داده است و دنیا آنها را در خصوص تعهداتشان مسئول می‌داند.

جو بایدن گفت: «فعلا از تمامی شهروندان آمریکا می‌خواهم امشب قدردان و نیایشگر برای سه چیز باشند. اول، برای نیروها و دیپلمات‌های ما که این عملیات را با توجه به خطر بسیار بالا، انجام دادند... دوم، شبکه‌ای از داوطلب‌هایی که کمک کردند افرادی که نیاز به خروج دارند،‌ شناسایی شوند...و سوم، همه کسانی که از الان و در آینده از متحدان افغانستانی در خانه‌های جدیدشان در سرتاسر جهان و ایالات متحده استقبال می‌کنند.»

آقای بایدن در پایان این بیانیه نام سیزده نیروی آمریکایی را که در عملیات خروج از افغانستان و در حمله «داعش خراسان» کشته شدند، اعلام کرده است.

کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام پیشتر در روز دوشنبه هشتم شهریور و با حضور در کنفرانس خبری در پنتاگون اعلام کرد تمامی نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان خارج شدند.

XS
SM
MD
LG