لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

برنامه راهبردی ایالت کالیفرنیا برای مقابله با خشکسالی و کنترل منابع آبی


گوین نیوسام، فرماندار ایالت کالیفرنیا - آرشیو
گوین نیوسام، فرماندار ایالت کالیفرنیا - آرشیو

فرماندار ایالت کالیفرنیا از اجرایی شدن یک طرح استراتژیک برای کنترل منابع آبی در این ایالت خبر داد. این در حالی است که خشکسالی غرب ایالات متحده را فرا گرفته و احتمال دارد کالیفرنیا ۱۰ درصد از منابع آبی خود را تا سال ۲۰۴۰ از دست بدهد.

این طرح ۱۹ صفحه‌ای به سازمان‌های دولتی دستور می‌دهد تا بودجه بیشتری را به آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم جهت ایجاد منابع ضروری آب اختصاص بدهند که شامل ساخت مخازن جدید، کارخانه‌های آب شیرین کن و پروژه‌های آب‌های بازیافتی است.

بخش عمده این طرح شامل کنترل و بازیافت ایمن آب‌های فاضلابی است که در حال حاضر به اقیانوس ریخته می‌شوند و می‌شود این منابع را کنترل و دوباره استفاده کرد. طرحی که به گفته آقای نیوسام تا سال ۲۰۴۰، ۲۷ میلیارد دلار هزینه صرف آن می‌شود، قرار است برای اموری چون ساخت کارخانه‌های ویژه آب شیرین‌کن و نمک زدایی از آب رودخانه‌ها، همچنین ساخت مخازن استراتژیک ذخیره آب و افزایش میزان ذخیره آب در مخازن زمینی و سفره های زیرزمینی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از این طرح، زیرساخت‌های ذخیره‌سازی جدید در این ایالت است تا در زمان‌ باران‌های شدید، آب بیشتری جذب و ذخیره بشود.

با توجه به زمستان خشکی که امسال کالیفرنیا داشت، سطح منابع آبی در این ایالت بسیار کاهش یافته برای همین از مردم خواسته شد تا به صورت داوطلبانه ۱۵ درصد از مصرف خودشان را کم کنند، ضمن اینکه دولت قرار است بودجه‌ای را برای جایگزینی چمن‌های شهری در نظر بگیرد.

رودخانه کلرادو، بزرگترین منبع آب شیرین برای غرب ایالات متحده و شمال غربی مکزیک است که آب کافی برای ۴۰ میلیون نفر را فراهم می‌کند و به صنعت کشاورزی عظیم در این منطقه هم کمک می‌کند.

پس از اینکه مقامات سه ایالت کالیفرنیا، نوادا و آریزونا نتوانستند با هم کنار بیایند، در نهایت مقامات دولت فدرال تصمیم را در مورد میزان برداشت و کاهش اجباری در میزان استفاده از آب این رودخانه گرفتند. خبر خوب برای کالیفرنیا این بود که تغییری در سهم برداشت این ایالت از آب این رودخانه داده نشد؛ برخلاف دو ایالت دیگر که باید سطح استفاده خودشان را کاهش بدهند. البته مذاکرات همچنان بر سر این موضوع ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG