لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

توقف موقت مذاکرات وین و رضایت ایران؛ دور هشتم دوشنبه آینده از سر گرفته می‌شود


مذاکرات وین (آرشیو)
مذاکرات وین (آرشیو)

در آستانه سال میلادی جدید جلسات رسمی مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام، با «پیشرفت نسبی» از دید ایران، متوقف شد. با این وجود، به گفته میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در این مذاکرات، جلسات غیررسمی ادامه خواهند داشت.

با توجه به این که شنبه، ۱۱ دی، روز نخست سال جدید میلادی است، دور هشتم مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران از دوشنبه، ۱۳ دی، با حضور سرپرستان هئیت‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، و چین ادامه پیدا خواهد کرد.

پیش از این توقف کوتاه، برخی جلسات در سطح مذاکره‌کنندگان ارشد برگزار شد. نماینده روسیه با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان دیداری داشت که بنا به توییت اولیانف برای مروری بر روند گفت‌وگوها طی پنج روز گذشته بود.

علی باقری‌کنی، نماینده ایران در مذاکرات، پیش از ترک وین به مقصد تهران دیدارهایی با انریکه مورا، رئيس کمیسیون مشترک و اداره‌کننده این مذاکرات، و همچنین همتایان خود از سه کشور اروپایی داشت.

او در مصاحبه با رسانه‌های ایران گفته است محور دیدارش لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی آن و دریافت تضمین از آمریکا بود. آقای باقری‌کنی همچنین گفته است: «در عرصه لغو تحریم‌ها هم مکاتباتی بین دو طرف انجام گرفت و پیشرفت‌های به نسبت خوبی در این چند روز آغازین دور هشتم صورت گرفت.»

این در حالی است که چهارشنبه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان تماس تلفنی داشت و طی آن درباره چندین موضوع، از جمله مذاکرات وین، گفت‌وگو کرد. بنا به بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آنان «در خصوص نگرانی مشترک نسبت به تحولات در برنامه هسته‌ای ایران در حالی که زمان به سرعت برای بازگشت تهران به برجام کوتاه می‌شود» تبادل نظر کردند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG